Nasz strona wykorzystuje pliki cookies w celu personalizacji oferty wysyłanej do klientów oraz analizy zachowania użytkowników, tak aby dostarczać usługi na najwyższym poziomie. Korzystając ze strony wyrażają Państwo zgodę na przetwarzanie danych. Dalsze informacje można znaleźć w polityce prywatności.



Oświadczenie o cenach rynkowych pod lupą WSA – ważny wyrok w zakresie cen transferowych

PrintMailRate-it

​​​​​​​​​​​​​​​​​​Damian Szatan

​28 maja 2025


12 marca 2025 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny (WSA) w Gliwicach wydał wyrok w sprawie oświadczenia o stosowaniu cen rynkowych w sytuacji rozpoznania rynkowego przychodu.

Czego dotyczyła sprawa?


Spółka wystąpiła z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej w sprawie dotyczącej rozliczeń wewnątrzgrupowych. W ramach prowadzonej działalności spółka dokonywała sprzedaży wyrobów gotowych na rzecz podmiotów powiązanych. W odniesieniu do wybranych kontrahentów oraz niektórych wyrobów spółka stosowała preferencyjne ceny sprzedaży – czasem nawet poniżej kosztów produkcji. Aby uniknąć zarzutu obniżania podstawy opodatkowania, spółka rozpoznała dodatkowy przychód na poziomie rynkowym, czyli odpowiadający różnicy pomiędzy standardową ceną sprzedaży a ceną preferencyjną dla wybranych kontrahentów. Przychód ten został opodatkowany, a kwota podatku zapłacona w terminie.

Spółka argumentowała, że taki sposób ujęcia transakcji dla celów podatkowych uzasadnia złożenie oświadczenia o rynkowości transakcji, które jest elementem informacji o cenach transferowych. W jej ocenie podatnik powinien mieć możliwość określenia dochodu w prawidłowej, tj. rynkowej wysokości. Spółka podnosiła również, że skoro na gruncie art. 11t ust. 2b ustawy o CIT dopuszcza się złożenie takiego oświadczenia w przypadku częściowo odpłatnego świadczenia – pod warunkiem, że przychód z tego tytułu zostanie rozpoznany przez jego nabywcę – to analogiczna sytuacja, w której przychód rozpoznaje dostawca, nie powinna być traktowana odmiennie. 

Stanowisko Dyrektora​ KIS


Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) nie zgodził się ze stanowiskiem spółki. Uznał, że ceny przyjęte w transakcjach z podmiotami powiązanymi nie zostały ustalone na warunkach rynkowych. Organ wskazał, że samo rozpoznanie przez podatnika przychodu pozostaje bez wpływu na poziom ceny transferowej ustalonej w tych transakcjach. Dodatkowo Dyrektor KIS podkreślił, że art. 11t ust. 2b ustawy o CIT znajduje zastosowanie wyłącznie w przypadku otrzymania świadczeń nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych.

Wyrok WS​​​A


Wojewódzki Sąd Administracyjny podtrzymał stanowisko zaprezentowane przez Dyrektora KIS. Sąd w uzasadnieniu wskazał, że zgodnie z wykładnią językową art. 11t ust. 2 pkt 7 ustawy o CIT przepis ten stanowi fikcję prawną i znajduje zastosowanie wyłącznie w odniesieniu do określonych sytuacji, tj. transakcji, w których podatnik otrzymuje świadczenia nieodpłatne lub częściowo odpłatne. W konsekwencji okoliczność rozpoznania przez spółkę dodatkowego (rynkowego) przychodu nie stanowi podstawy do złożenia oświadczenia, że ceny transferowe objęte lokalną dokumentacją zostały ustalone na warunkach, które ustaliłyby między sobą podmioty niepowiązane.

WSA w Gliwicach potwierdził, że nawet jeśli podatnik rozpozna przychód w wysokości rynkowej, nie oznacza to automatycznie, że może złożyć oświadczenie o stosowaniu cen rynkowych w informacji TPR. Liczy się nie tylko efekt, ale i warunki transakcji.

To ważny sygnał dla wszystkich grup kapitałowych i podmiotów powiązanych – warto przeanalizować, czy dokumentacja i składane oświadczenia są spójne z rzeczywistością.

Zalecamy zachowanie szczególnej uwagi przy dokonywaniu transakcji z podmiotami powiązanymi. Jeśli potrzebujesz wsparcia w analizie cen transferowych lub informacji TPR, skontaktuj się​ z nami – w Rödl & Partner indywidualnie rozpatrujemy przypadki klientów. Nie tylko weryfikujemy istniejącą dokumentację, ale również wspieramy w tworzeniu nowej, zgodnej z obowiązującymi przepisami.
Deutschland Weltweit Search Menu