Podatek akcyzowy

PrintMailRate-it

Podatek akcyzowy

 

Czym jest podatek akcyzowy?

Akcyza jest podatkiem pośrednim (tj. niepobieranym bezpośrednio od obywateli, a pośrednio przy zakupie dóbr), od niektórych wyrobów konsumpcyjnych. Specyfika tego podatku polega m.in. na tym, że jest on regulowany zarówno przez polskie przepisy, jak i unijne (w ramach wyrobów zharmonizowanych). Regulacje związane z wyrobami zharmonizowanymi pozwalają na bezpieczniejszy i mniej skomplikowany system obrotu towarami akcyzowymi wewnątrz Unii.


Akcyza w Polsce i za granicą

Nie we wszystkich krajach UE te same wyroby są objęte jednakowym podatkiem akcyzowym i nie wszystkie kraje mają identyczne przepisy w tej materii. Polska na przykład nakłada akcyzę m.in. na samochody osobowe i oleje smarowe, co powoduje problemy w zakupie tych dóbr z innych krajów UE. Istnieją również regulacje, mające zapobiegać nadużyciom, wśród podatników tego podatku, które dodatkowo komplikują ten podatek. Często podmioty, zarówno polskie, jak i zagraniczne prowadzące działalność w Polsce nie są świadome obowiązków związanych z obrotem wyrobami akcyzowymi.
 
W poniższych artykułach wyjaśniamy niektóre wyzwania stojące przed podmiotami obracającymi i wykorzystującymi wyroby akcyzowe oraz samochody. Informujemy Państwa, jak należy przepisy dotyczące akcyzy rozumieć i stosować, uwzględniając istotne dla tego podatku regulacje unijne.
 
Chętnie wesprzemy Państwa w rozwikłaniu konkretnego przypadku oraz zaproponujemy kompleksowe doradztwo podatkowe w biurach: Gdańsk, Gliwice, Kraków, Poznań, Warszawa i Wrocław.  

 

 

Czytaj artykuły:

AkcyzaMonitorowanie przewozu towarów „wrażliwych” – nowe przepisy

14 czerwca 2018 roku weszły w życie nowe przepisy dotyczące monitorowania przewozu tzw. towarów „wrażliwych” takich jak m.in. paliwa silnikowe, biodiesel, oleje smarowe, rozcieńczalniki, rozpuszczalniki, susz tytoniowy. Więcej>>

14650847_small.jpgNowelizacja ustawy o podatku akcyzowym

W dniu 29 lipca weszła w życie nowelizacja ustawy o podatku akcyzowym, która wprowadza m.in. akcyzy na smary i oleje. Celem regulacji jest przeciwdziałanie nadużyciom związanym z mieszaniem tańszych i droższych wyrobów, aby uniknąć opodatkowania. Więcej>>

Podatek akcyzowyZmiany w ustawie o podatku akcyzowym

Na mocy nowelizacji ustawy – Prawo celne ustawodawca rozszerzył krąg podmiotów podlegających rejestracji do podatku akcyzowego, poprzez zmianę art. 16 do ustawy. Więcej>>

Kontakt

Contact Person Picture

Renata Kabas-Komorniczak

doradca podatkowy

Partner zarządzający

+48 22 244 00 46

Wyślij zapytanie

Contact Person Picture

Tadeusz Piekłowski

Senior Associate

+48 71 606 04 11

Wyślij zapytanie

 Pozostańmy w kontakcie

Nasz strona wykorzystuje pliki cookies w celu personalizacji oferty wysyłanej do klientów oraz analizy zachowania użytkowników, tak aby dostarczać usługi na najwyższym poziomie. Korzystając ze strony wyrażają Państwo zgodę na przetwarzanie danych. Dalsze informacje można znaleźć w polityce prywatności.
Deutschland Weltweit Search Menu