Nasz strona wykorzystuje pliki cookies w celu personalizacji oferty wysyłanej do klientów oraz analizy zachowania użytkowników, tak aby dostarczać usługi na najwyższym poziomie. Korzystając ze strony wyrażają Państwo zgodę na przetwarzanie danych. Dalsze informacje można znaleźć w polityce prywatności.



Nowe rozporządzenie ws. zwolnienia z podatku dochodowego w PSI

PrintMailRate-it

​Magdalena Szwarc

5 stycznia 2023


1 stycznia 2023 r. weszło w życie nowe rozporządzenie w sprawie pomocy publicznej udzielanej niektórym przedsiębiorcom na realizację nowych inwestycji (rozporządzenie PSI).

Nowe regulacje po części powtarzają mechanizmy zawarte w rozporządzeniu PSI z 2018 r., niemniej zawierają również nowości oraz zmiany doprecyzowujące. Co ciekawe do ostatecznie podpisanej 27 grudnia 2022 r. wersji wprowadzono modyfikacje, których wcześniej w ogóle nie rozważano na etapie projektów. Inwestorów w PSI czekają niespodzianki. 

Nowe przepisy wykonawcze będą miały zastosowanie do zwolnień podatkowych w ramach PSI udzielonych na podstawie wniosków o wydanie decyzji o wsparciu złożonych od 1 stycznia 2023 r. Natomiast do spraw wszczętych i niezakończonych oraz decyzji o wsparciu wydanych przed wejściem w życie nowego rozporządzenia PSI zastosowanie będą miały przepisy rozporządzenia PSI z 2018 r. 
 

Nowe rozporządzenie PSI – najważniejsze zmiany

 

1. Moment uruchomienia zwolnienia podatkowego


W przypadku zwolnienia opartego na kosztach inwestycji (z reguły projekty produkcyjne) wprowadzono novum odsuwające w czasie moment, od którego inwestor może zacząć korzystać ze zwolnienia podatkowego. Do tej pory momentem uruchomienia zwolnienia był miesiąc, w którym zostały poniesione pierwsze koszty kwalifikowane nowej inwestycji. Zgodnie z nowym brzmieniem przepisu zwolnienie z podatku dochodowego oparte na nakładach inwestycyjnych przysługuje przedsiębiorcy począwszy od miesiąca, w którym upłynął termin zakończenia inwestycji określony w decyzji o wsparciu, aż do wygaśnięcia decyzji o wsparciu lub wyczerpania maksymalnej dopuszczalnej pomocy regionalnej – w zależności od tego, które zdarzenie wystąpi wcześniej. Wprowadzono zatem kolejne nowe ograniczenie stosowania zwolnienia podatkowego w PSI, które może mieć znaczenie zwłaszcza w przypadku reinwestycji.
 

2. Leasing finansowy 


W przypadku leasingu finansowego aktywów innych niż nieruchomości wyłącznie koszty poniesione w okresie obwiązywania umowy leasingu finansowego będą stanowiły koszty kwalifikujące się do objęcia pomocą. Dodatkowo wskazano wprost warunek nowości również w odniesieniu do tych aktywów.
 

3. Koszty najmu lub dzierżawy nieruchomości 


Od 1 stycznia 2023 r. koszty najmu lub dzierżawy gruntów, budynków i budowli będą zaliczane do puli wydatków kwalifikowanych, o ile zostaną poniesione nie później niż do zakończenia okresu utrzymania inwestycji. Okres ten wynosi:

  • dla dużych przedsiębiorców – pięć lat od zakończenia realizacji inwestycji,
  • dla mikro- i MŚP – trzy lata od zakończenia realizacji inwestycji.

4. Koszty inwestycji związane z OZE


Do tej pory (z wyjątkiem praktyk w niektórych SSE) koszty nowej inwestycji związane z wydatkami na OZE na własne potrzeby zakładu produkcyjnego nie mogły być zaliczane do kosztów kwalifikujących się do objęcia pomocą. Od 2023 r. po pierwsze zostało złagodzone kryterium jakościowe związane z tymi wydatkami; po drugie zmieniony wzór wniosku o wydanie DoW sugeruje, że po spełnieniu pewnych warunków takie wydatki będą mogły stanowić koszty kwalifikowane.

5. Rynkowość transakcji nabycia aktywów innych niż nieruchomości 


W odniesieniu do aktywów innych niż nieruchomości nabywanych przez przedsiębiorców w związku z nową inwestycją (w tym w formie leasingu finansowego) nowe rozporządzenie PSI wprowadza warunek rynkowości transakcji niezależnie od tego, czy są nabywane od podmiotu powiązanego, czy nie.


Jeżeli Twoje przedsiębiorstwo rozważa nową inwestycję, w tym rozbudowę istniejącego zakładu – skontaktuj się z nami. Przedstawimy Tobie szczegółowe możliwości uzyskania zwolnienia podatkowego na podstawie znowelizowanych przepisów.

Kontakt

Contact Person Picture

Magdalena Szwarc

doradca podatkowy

Senior Associate

Wyślij zapytanie

Profil


Skip Ribbon Commands
Skip to main content
Deutschland Weltweit Search Menu