Nasz strona wykorzystuje pliki cookies w celu personalizacji oferty wysyłanej do klientów oraz analizy zachowania użytkowników, tak aby dostarczać usługi na najwyższym poziomie. Korzystając ze strony wyrażają Państwo zgodę na przetwarzanie danych. Dalsze informacje można znaleźć w polityce prywatności.



Marriott International – kolejny wyciek danych

PrintMailRate-it

Jakub Zuber

17 kwietnia 2020 r.

 

Międzynarodowa sieć hoteli Marriott ujawniła ostatnio kolejne naruszenie danych, które dotknęło prawie 5,2 mln gości hotelowych. To drugi incydent bezpieczeństwa dotyczący tej firmy.

 

„Pod koniec lutego 2020 r. stwierdziliśmy, że nieoczekiwana ilość informacji o gościach mogła zostać uzyskana przy użyciu danych do logowania dwóch pracowników w obiekcie franczyzowym" –  powiedział przedstawiciel sieci Marriott w oświadczeniu. „Uważamy, że ta działalność rozpoczęła się w połowie stycznia 2020 r. Po jej odkryciu potwierdziliśmy, że dane do logowania zostały zablokowane, natychmiast rozpoczęliśmy dochodzenie, wdrożyliśmy wzmożony monitoring i zorganizowaliśmy zasoby do informowania i wspierania gości."

 

Ujawnione zostały dane osobowe gości, takie jak dane kontaktowe (nazwisko, adres pocztowy, adres e-mail i numer telefonu), informacje o koncie lojalnościowym (numer konta i saldo punktów) oraz dodatkowe informacje, takie jak firma, płeć, daty urodzenia, preferencje dotyczące pokoju i języka.

 

Przedstawiciele giganta z branży hotelarsko-gastronomicznej oświadczyli, że dochodzenie w sprawie tego naruszenia jest w toku, ale nie ma żadnych dowodów na to, że zostały naruszone.hasła do konta Marriott Bonvoy lub kody PIN, informacje o kartach płatniczych, informacje o paszportach, krajowe dokumenty tożsamości lub numery prawa jazdy

 

Marriott założył również samoobsługowy portal internetowy dla gości, który pozwala im na sprawdzenie, czy ich dane osobowe były zaangażowane w to naruszenie i jakie kategorie informacji zostały ujawnione. Ponadto oferuje on zainteresowanym użytkownikom możliwość bezpłatnego zarejestrowania się w IdentityWorks, usłudze monitorowania informacji osobowych, przez okres  roku.


Firma podjęła już kroki zmierzające do dezaktywacji haseł członków Marriott Bonvoy, którzy mieli swoje informacje potencjalnie narażone w tym incydencie i zostanie powiadomiona o konieczności zmiany haseł podczas kolejnego logowania, a także zostanie poproszona o umożliwienie uwierzytelniania wieloskładnikowego (MFA).

 

Przypomnijmy, że poprzedni incydent doprowadził do przejęcia bazy danych rezerwacji gości Starwood Hotels w roku 2014, która została przejęta przez Marriott w roku 2016. Naruszenie, które ujawniło dane osobowe ponad 339 milionów gości na całym świecie, zostało wykryte dopiero w listopadzie 2018 r., co doprowadziło do zapłacenia kary w wysokości 99 milionów funtów (123 milionów dolarów) na rzecz brytyjskiego organu regulacyjnego ds. ochrony danych osobowych Information Commissioner's Office zgodnie z przepisami GDPR.

 

Wyciek danych jaki miał obecnie miejsce pokazuje nam co najmniej dwie rzeczy: pierwsza to taka, że incydenty mają tendencję do powtarzania się oraz druga, że w czasach koronawirusa widać jak na dłoni wzmożoną aktywność hakerów.

 

Cyberbezpieczeństwo zawsze było istotne a dzisiejsze czasy wymusiły na nas przeniesienie wszystkich biznesów do internetu, co z kolei przekłada się na zachętę dla hakerów.

 

W każdym biznesie od pierwszego dnia przeprowadza się analizę ryzyka. Jest to bardzo złożony, bardzo pracochłonny proces. Niestety często aspekt cyberbezpieczeństwa jest pomijany lub przeprowadzony niedokłanie,  co finalnie wiąże się z wysokimi kosztami.

Kontakt

Contact Person Picture

Jarosław Kamiński

adwokat

Associate Partner

+48 694 207 482

Wyślij zapytanie

Profil


Skip Ribbon Commands
Skip to main content
Deutschland Weltweit Search Menu