Nasz strona wykorzystuje pliki cookies w celu personalizacji oferty wysyłanej do klientów oraz analizy zachowania użytkowników, tak aby dostarczać usługi na najwyższym poziomie. Korzystając ze strony wyrażają Państwo zgodę na przetwarzanie danych. Dalsze informacje można znaleźć w polityce prywatności.



Czy montaż rurociągu to dzieło?

PrintMailRate-it

Anna Smagowicz-Tokarz, Michał Zakrzewski

19 października 2021 r.

 

W tym artykule, analizując konkretny sądowy przypadek, wyjaśnimy m.in.: o co powinien pytać wykonawca?  ile powinien powiedzieć zamawiający.

 

Precyzyjnie określony w umowie zakres zadań każdej ze stron to najlepsze zabezpieczenie na wypadek sporu. W przypadku umowy o montaż rurociągu – jak potwierdza orzeczenie poznańskiego sądu apelacyjnego – wobec braku stosownych regulacji w umowie/zamówieniu należy przyjąć, że to na wykonawcy, jako profesjonaliście, ciąży obowiązek zaprojektowania dzieła. Tym samym także pozyskanie potrzebnych do tego odpowiednich informacji jest obowiązkiem wykonawcy. Bez precyzyjnej umowy istnieje spore ryzyko powstania wątpliwości w zakresie odpowiedzialności stron umowy, które mogą znaleźć swój finał w sądzie.

 

Mecenas Michał Zakrzewski, reprezentujący praktykę Litigation and Dispute Resolution kancelarii Rödl & Partner, skutecznie wspierał odbiorcę rurociągu w sporze z wykonawcą przed poznańskimi sądami w obydwu instancjach. Spółka z branży automotive, przekazując rysunek instalacji, zamówiła rurociąg do odzysku ciepła w zakładzie produkcyjnym. Wykonawcą był przedsiębiorca z branży instalacji wodno-kanalizacyjnych, cieplnych, gazowych i klimatyzacyjnych.

 

Czego dotyczyła sprawa

 

Rurociąg nie spełniał swojej funkcji, ponieważ doszło w nim do rozszczelnień struktury w obrębie spawów poszczególnych rur w wyniku działania wysokich temperatur, co powodowało konieczność gruntownej naprawy. Podjęte przez wykonawcę naprawy nie usunęły wad, dlatego zamawiający zlecił kolejne prace innemu podmiotowi, a wykonawcę pierwotnego obciążył kosztami tego zlecenia.

 

W toku sporu wykonawca argumentował, że ani podczas wizji lokalnej poprzedzającej wykonanie dzieła, ani w zamówieniu nie udzielono mu informacji o parametrach pracy rurociągu, m.in. o temperaturze i ciśnieniu roboczym instalacji. Wobec tego pozwany nie mógł wykonać stosownych obliczeń. Wykonawca stwierdził, że nie był zobowiązany do wykonania projektu rurociągu. Miał dostarczyć materiały i wykonać montaż poszczególnych części instalacji, łącząc je w jedną całość na podstawie przekazanego przez odbiorcę instalacji rysunku, dokonanych uzgodnień podczas wizji lokalnej i oferty.

 

Odbiorca rurociągu podnosił, że wykonawca – nawet jeśli nie otrzymał ani projektu, ani danych, które pozwoliłyby na obliczenia i dobór konstrukcji, materiału i parametrów spawania – powinien zwrócić drugiej stronie uwagę na potrzebę sporządzenia projektu instalacji lub sprawdzenia i policzenia zachowania konstrukcji w określonych warunkach pracy, a także poinformować o ryzyku sporządzenia wymiennika tylko na podstawie szkicu i wizji lokalnej bez sporządzenia podstawowych obliczeń i doboru technologii spawalniczych, zapewniających odpowiednią wytrzymałość złącza.


Sądy obydwu instancji podzieliły pogląd zamawiającego i wskazały, że pozwany miał obowiązek poinformować o przeszkodach w wykonaniu zamówienia. Jeżeli wykonawca uważał, że zleceniodawca nie przedstawił mu wszystkich niezbędnych informacji do zrealizowania dzieła oraz że istniała przeszkoda w prawidłowym wykonaniu rurociągu, to powinien to niezwłocznie zgłosić. Wykonawca wiedział, że tworzy rurociąg do konkretnego obiektu. Już na podstawie wiedzy ogólnej i zasad logicznego rozumowania można wyprowadzić wniosek, że rurociąg może obejmować systemy o różnych temperaturach. Jeśli nie ma rozwiązań uniwersalnych, to określenie zakresu temperatur, w jakich system ma pracować, musi być uznane za kluczowe. Niedopełnienie obowiązku uzyskania takich niezbędnych danych skutkuje odpowiedzialnością wykonawcy za wady tego dzieła. Pozwany był zobowiązany do naprawy wadliwego elementu na własny koszt.

 

Kierowane do zamawiającego zarzuty, że nie ujawnił „podstawowych parametrów pracy rur, tj. temperatury roboczej i ciśnienia roboczego” nie mogły być uznane za skuteczne. Wykonawca podjął się realizacji instalacji, choć nie miał podstawowych danych pozwalających choćby na ocenę własnych kompetencji do wykonania urządzenia. Pozwany próbował przerzucić na zleceniodawcę ciężar przekazania tych informacji, których nie żądał, a od których z pewnością nie uzależniał podjęcia się wykonania dzieła.

 

Podsumowanie

 

Obowiązkiem profesjonalnego wykonawcy dzieła jest uzyskanie od zamawiającego wszelkich informacji niezbędnych do wykonania dzieła. Dodatkowo precyzyjne określenie w umowie zadań i obowiązków stron, a także odpowiednie dokumentowanie poszczególnych etapów wykonania dzieła będzie się przekładać bezpośrednio na przyszły sukces w ewentualnym procesie.

Kontakt

Contact Person Picture

Anna Smagowicz-Tokarz

adwokat

Associate Partner

Wyślij zapytanie

Profil

Contact Person Picture

Michał Zakrzewski

radca prawny

Senior Associate

+48 538 519 883

Wyślij zapytanie

Profil


Deutschland Weltweit Search Menu