Nasz strona wykorzystuje pliki cookies w celu personalizacji oferty wysyłanej do klientów oraz analizy zachowania użytkowników, tak aby dostarczać usługi na najwyższym poziomie. Korzystając ze strony wyrażają Państwo zgodę na przetwarzanie danych. Dalsze informacje można znaleźć w polityce prywatności.



Obowiązkowa składka zdrowotna – zmiany w ustawie

PrintMailRate-it

Piotr Ziółkowski

29 czerwca 2022 r.


Ustawa o zmianie ustawy o PIT oraz niektórych innych ustaw – znajdująca się już na końcu ścieżki legislacyjnej – zmodyfikuje ustawę o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Doprecyzuje obowiązujący stan prawny w zakresie podstawy składki zdrowotnej osób powołanych do pełnienia funkcji i uzyskujących wynagrodzenie z tego tytułu.

Zgodnie z Polskim Ładem obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego podlegają m.in. osoby powołane do pełnienia funkcji na mocy aktu powołania, które z tego tytułu pobierają wynagrodzenie.

Zgodnie z ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne tych osób stanowi kwota odpowiadająca wysokości wynagrodzenia otrzymywanego z tytułu powołania. 

Wprowadzając przepisy Polskiego Ładu, ustawodawca nie utworzył zamkniętego katalogu źródeł przychodu odnoszącego się do terminu „wynagrodzenie”.  Dlatego jako podstawę ustalenia składki zdrowotnej należy traktować wszelkie przychody związane z pełnieniem funkcji na podstawie aktu powołania. Użyte w ustawie „wynagrodzenie” trzeba rozumieć szeroko, tj. jako wszelką formę przychodu przewidzianą przez przepisy prawa podatkowego jako podstawę ustalenia obowiązków podatkowych.

Aby doprecyzować obowiązki podmiotów wypłacających wynagrodzenie w zakresie obliczania, pobierania z wynagrodzenia ubezpieczonego i odprowadzania składki na ubezpieczenie zdrowotne – nowa ustawa przewiduje zmiany potwierdzające konsekwencje przepisów dotyczących obowiązku ubezpieczeniowego i podstawy wymiaru składki. 

Co z prokurentami


Od momentu wejścia w życie przepisy budzą wątpliwości co do tego, czy pod wskazany tytuł podlegają prokurenci.

Aby rozstrzygnąć wątpliwości, nowelizacja ma doprecyzować przepis i ująć prokurentów w katalogu osób objętych ubezpieczeniem zdrowotnym.

Co z komplementariuszami


W obecnym stanie prawnym komplementariusze spółek komandytowo-akcyjnych nie płacą składek na ubezpieczenie społeczne ani składki zdrowotnej. W wyniku zmian także oni zostaną objęci składkami ZUS i składką zdrowotną – od 2023 r. Ma to doprowadzić do zrównania sytuacji prawnopodatkowej spółek komandytowych i komandytowo-akcyjnych.


Jeżeli mają Państwo jakiekolwiek pytania dotyczące planowanych zmian w przepisach, zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami.

Kontakt

Contact Person Picture

Monika Spotowska

adwokat, doradca podatkowy

Associate Partner

Wyślij zapytanie

Profil


Deutschland Weltweit Search Menu