Nasz strona wykorzystuje pliki cookies w celu personalizacji oferty wysyłanej do klientów oraz analizy zachowania użytkowników, tak aby dostarczać usługi na najwyższym poziomie. Korzystając ze strony wyrażają Państwo zgodę na przetwarzanie danych. Dalsze informacje można znaleźć w polityce prywatności.



Nowe zasady opodatkowania aportów

PrintMailRate-it

Stan prawny od 1 stycznia 2017 rOKU


Przepisy obowiązujące od 1 stycznia 2017 r., określały, że przychodem, wnoszącego do spółki wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, była jego wartość określona w statucie lub umowie spółki lub w innym dokumencie o podobnym charakterze. Jeżeli wartość ta była niższa od wartości rynkowej przedsiębiorstwa albo nie zostałaokreślona w statucie bądź umowie spółki (albo innym dokumencie o podobnym charakterze), wówczas przychodem była wartość rynkowa takiego wkładu określona na dzień przeniesienia własności jego przedmiotu.


Z punktu widzenia podatku dochodowego straciło znaczenie, jaką część wniesionego wkładu przeznaczono była na kapitał zakładowy spółki, a jaka na kapitał zapasowy (agio).

 

Ustawa przewidywała również istotną zmianę, która zniosła ograniczenia w zaliczaniu do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych nabytych w formie wkładu niepieniężnego, od tej części ich wartości, która nie została  przekazana na kapitał zakładowy spółki (uchylenie art. 16 ust. 1 pkt 63 lit. d) ustawy o CIT).


Zgodnie jednak z przepisem przejściowym, jeżeli przychód u wnoszącego wkład niepieniężny z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółce w zamian za ten wkład został określony na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy o PIT albo art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o CIT w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2016 r., to wyłączenie z art. 16 ust. 1 pkt 63 lit. d) ustawy o CIT znalazło wówczas  zastosowanie. 


Stan prawny od 2018 roku


1 stycznia 2018 r. weszła w życie nowelizacja przepisów PIT i CIT (na podstawie ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. 2017 poz. 2175).


Istotną zmianą jest wprowadzenie nowego podziału źródeł przychodów tzw. zysków kapitałowych.
W praktyce zmiana oznacza, że strata na sprzedaży takich wierzytelności może być kompensowana tylko dochodami zaliczanymi do tego samego źródła – zyskami kapitałowymi.

 

Są to dochody m.in. z:

  • dywidend,
  • umorzenia udziałów (akcji) lub ze zmniejszenia ich wartości,
  • niepodzielonych zysków w spółce kapitałowej przekształconej następnie w spółkę osobową,
  • papierów wartościowych i pochodnych instrumentów finansowych,
  • odsetek od pożyczki partycypacyjnej udzielonej osobie prawnej lub spółce komandytowo-akcyjnej,
  • z innych zysków kapitałowych

 

Powyższe oznacza, że straty ze sprzedaży nabytych wierzytelności nie można potrącać od dochodów z działalności gospodarczej. Słowem, jeżeli podatnik uzyska dochód z działalności gospodarczej, a na sprzedaży wspomnianych wierzytelności poniesie stratę, to będzie mógł ją potrącić tylko z dochodów z zysków kapitałowych. Sposób odliczania jest ten sam co dotychczas – stratę odlicza się od dochodu w najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych, z tym że wysokość takiego obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50%. Konsekwencje nowych zasad opodatkowania aportów


Wprowadzone od 2017 roku regulacje w istotny sposób wpłynęły na zwiększenie obciążeń podatkowych podmiotów (podatników PIT i CIT) wnoszących do spółek wkłady niepieniężne w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część. W celu zminimalizowania ryzyka podatkowego w tym zakresie, od 1 stycznia 2017 r. przed wniesieniem wkładu niepieniężnego do spółki należy rozważyć zabezpieczenie się rzetelną wyceną rzeczoznawcy majątkowego. Pozwoli ona uniknąć ewentualnych sporów z organem podatkowym w zakresie ustalenia wartości rynkowej wnoszonego wkładu.


W związku ze zmianą wprowadzoną od 1 stycznia 2018 r. podatnik dodatkowo obowiązany jest do przyporządkowania kosztów związanych  z kosztem poniesionym na zakup aportu do odpowiedniego źródła przychodu.



Jeżeli są Państwo zainteresowani szczegółami dotyczącymi omawianego zagadnienia, chętnie udzielimy wsparcia w tym zakresie, a także zapewnimy doradztwo podatkowe w zakresie CIT, PIT, VAT. Nasi doradcy podatkowi w biurach Rödl & Partner: Gdańsk, Gliwice, Kraków, Poznań, Warszawa i Wrocław, odpowiedzą także na inne pytania z zakresu doradztwa podatkowego. Zachęcamy do kontaktu.

Kontakt

Contact Person Picture

Katarzyna Judkowiak

doradca podatkowy

Partner

Wyślij zapytanie

Profil


Skip Ribbon Commands
Skip to main content
Deutschland Weltweit Search Menu