Nasz strona wykorzystuje pliki cookies w celu personalizacji oferty wysyłanej do klientów oraz analizy zachowania użytkowników, tak aby dostarczać usługi na najwyższym poziomie. Korzystając ze strony wyrażają Państwo zgodę na przetwarzanie danych. Dalsze informacje można znaleźć w polityce prywatności.



Spółki komandytowe opodatkowane CIT

PrintMailRate-it

Anna Piskor

30 listopada 2020 r.

29 listopada 2020 r. Prezydent podpisał ustawę przewidującą opodatkowanie spółek komandytowych CIT. 30 listopada 2020 r. nowelizacja ukazała się Dzienniku Ustaw. Dla wspólników oznacza to podwójny podatek: płacony najpierw przez spółkę z działalności gospodarczej a następnie przez wspólników przy wypłacie im zysku ze spółki. Poniżej przedstawiamy najważniejsze zasady opodatkowania spółek komandytowych i ich wspólników.


Okres przejściowy dla zainteresowanych


Przepisy co do zasady będą stosowane do dochodów uzyskanych przez spółki komandytowe od 1 stycznia 2021 r., lecz dają podatnikom możliwość odsunięcia w czasie ich zastosowania  do 1 maja 2021 r. Decyzję o tym spółka musi podjąć do końca tego roku i wiąże się ona z koniecznością zamknięcia ksiąg na 30 kwietnia 2021 r. i ponownego ich otwarcia 1 maja 2021 r. 

Wejście spółki komandytowej w nowy system opodatkowania dopiero od 1 maja 2021 r. oznacza brak obowiązku zamykania ksiąg rachunkowych na dzień 31 grudnia 2020 r. Takie rozwiązanie budzi jednak szereg wątpliwości na gruncie podatkowym i bilansowym. Możliwe, że lepszym wyjściem jest zamknięcie ksiąg na koniec roku podatkowego, przypadający na 31 grudnia 2020 r. (albo inny ostatni dzień roku obrotowego przypadający między 31 grudnia 2020 r. a 31 marca 2021 r.) a następnie ponowne ich zamknięcie na 30 kwietnia.  

Należy pamiętać, że zamknięcie ksiąg oznacza konieczność sporządzenia sprawozdania finansowego.

Tylko polska spółka komandytowa opodatkowana CIT


Podatnikiem CIT jest wyłącznie spółka komandytowa z siedzibą lub zarządem na terytorium Polski. 
Nie będzie podatnikiem CIT zagraniczna spółka komandytowa, która w kraju swojej siedziby jest podatkowo transparentna i prowadzi w Polsce działalność poprzez zakład podatkowy lub przez swój oddział zarejestrowany w Krajowym Rejestrze Sądowym.  

Opodatkowanie na poziomie spółki 


Obniżona stawka CIT to:
9% – jeżeli roczne przychody będą nie wyższe niż 2 mln EUR.
19 % CIT - w pozostałych przypadkach.

Opodatkowanie komplementariuszy – w praktyce bez zmian


Opodatkowanie komplementariusza nastąpi dopiero w momencie wypłaty zysku przez spółkę komandytową. Zasadniczo wypłacany zysk będzie opodatkowany podatkiem dochodowym w wysokości 19%. Komplementariusz będzie mógł jednak pomniejszyć podatek dochodowy od zysku o część CIT zapłaconego przez spółkę komandytową (według udziału w zysku spółki komandytowej). Oznacza to, że obciążenie podatkowe komplementariuszy nie zmieni się, chyba że spółka komandytowa będzie płacić 9% CIT – komplementariusz zapłaci wówczas realnie 10% podatku.

Zwolnienie dla komandytariuszy – praktycznie bez znaczenia


Także komandytariusz będzie opodatkowany dopiero w chwili wypłaty zysku. Przepisy przewidują zwolnienie
w wysokości 50% uzyskanych przez komandytariusza przychodów, nie więcej jednak niż wartość 60 tys. PLN takiego przychodu rocznie od każdej ze spółek komandytowych, w których ma wkłady. Proponowane warunki zastosowania zwolnienia z opodatkowania są jednak tak skonstruowane, iż praktyczne jego znaczenie będzie marginalne. Komandytariusz nie może być bowiem powiązany kapitałowo ani osobowo z komplementariuszem. W większości spółek komandytowych występują przewidziane przez przepisy powiązania. W efekcie, wypłata zysku ze spółki komandytowej na rzecz komandytariusza co do zasady będzie opodatkowana. 

Dotychczasowe zyski


Zgodnie z przepisami przejściowymi wypłata zysków wygenerowanych przez spółki komandytowe przed
1 stycznia 2021 r. będzie rozliczana zgodnie z dotychczasowymi przepisami: podatek płaci tylko wspólnik.
W praktyce oznacza to, że spółka wypłacając zysk wspólnikowi za np. rok 2020 nie będzie potrącać podatku dochodowego – podatek został już zapłacony przez wspólnika w ciągu roku w formie zaliczek a ostatecznie rozliczony będzie przez niego w zeznaniu rocznym za 2020 r. Tak samo traktowane będą zyski za wszystkie ubiegłe lata. 

Odliczenie strat z lat ubiegłych


Straty poniesione przez wspólników przed wejściem w życie nowych zasad opodatkowania spółki komandytowej podatkiem CIT będą mogły być odliczone wyłącznie przez wspólników. Jeżeli wspólnik nie będzie miał takiej możliwości, ponieważ nie będzie już uzyskiwał przychodów z dotychczasowego źródła,  (tzw. inne źródła czyli działalność operacyjna, gospodarcza) może rozliczyć te straty z otrzymywanymi zyskami ze spółki komandytowej (przychody z udziału w zyskach osób prawnych). 

Kontynuacja amortyzacji 


Spółka komandytowa kontynuuje dotychczasową wycenę wartości podatkowej składników majątkowych. Dotyczy to zarówno wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, przyjętej metody amortyzacji, stawek oraz okresu amortyzacji, jak i wysokości uprzednio dokonanych odpisów amortyzacyjnych, oraz uwzględnia zdarzenia zaistniałe przed zaliczeniem do kategorii podatników CIT, mające wpływ na wysokość jej zobowiązania podatkowego. 

Zmiana modelu działalności


Ponieważ nowe przepisy będą miały poważny wpływ na prowadzenie działalności w formie spółki komandytowej, warto rozważyć  zmianę sposobu prowadzenia biznesu. Jeżeli są Państwo zainteresowani analizą skutków tej zmiany oraz możliwych opcji postępowania, zapraszamy do kontaktu. 

Kontakt

Contact Person Picture

Dominika Tyczka-Szyda

doradca podatkowy

Partner

Wyślij zapytanie

Profil


Deutschland Weltweit Search Menu