Nasz strona wykorzystuje pliki cookies w celu personalizacji oferty wysyłanej do klientów oraz analizy zachowania użytkowników, tak aby dostarczać usługi na najwyższym poziomie. Korzystając ze strony wyrażają Państwo zgodę na przetwarzanie danych. Dalsze informacje można znaleźć w polityce prywatności.



Koronawirus: Sejm przyjął ustawę „o dobrym Samarytaninie”

PrintMailRate-it

Grzegorz Szymborski

29 października 2020 r.

 

27 października Sejm przyjął część poprawek wskazanych przez Senat w tzw. ustawie o dobrym Samarytaninie. Akt prawny trafi teraz na biurko Prezydenta. Nowelizacja mająca na celu przeciwdziałanie sytuacjom kryzysowym jest kompleksowa i objęła kilkanaście różnych ustaw.

 

Fundamentalną i długo oczekiwaną zmianę stanowi wprowadzenie w ustawie o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi obowiązku zakrywania twarzy. Przymus noszenia maseczek doprowadził do licznych kontrowersji w związku z zarzutami o niekonstytucyjność tego rozwiązania, dotychczas kontestowanego w związku z regulacją na poziomie aktów wykonawczych. Od teraz Rada Ministrów będzie miała prawo nakładać odpowiednie restrykcje w drodze rozporządzenia. Od momentu wejścia w życie nowelizacji nieprzestrzeganie nakazu zakrywania ust i nosa będzie mogło stanowić uzasadnioną odmową sprzedaży w sklepach.

 

Końcowe przepisy ustawy poruszyły tematykę bliższą przedsiębiorcom –  prawa do korzystania
z pomocy publicznej państwa, do której udzielenia upoważniła kraje członkowskie Komisja Europejska. Naruszenie przez przedsiębiorcę epidemicznych ograniczeń, nakazów i zakazów w zakresie prowadzonej działalności gospodarczej stanowić będzie podstawę odmowy udzielenia pomocy publicznej, w szczególności wsparcia finansowego gwarantowanego przez marcową tarczę anty-COVID. Już zgłaszając się po pomoc publiczną, przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą na obszarze objętym stanem epidemii będzie musiał zapewnić, że nie naruszył właściwych ograniczeń, nakazów i zakazów. Oświadczenie takie składane będzie pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań. W wypadku oszustwa, na skutek decyzji podmiotu udzielającego pomocy publicznej, przedsiębiorca będzie zmuszony zwrócić otrzymaną pomoc publiczną, łącznie z odsetkami ustawowymi za opóźnienie. Egzekucja zwracanej kwoty następować będzie w trybie postępowania egzekucyjnego w administracji.

 

Zmianie ulega również prawo wykroczeń. W Kodeksie wykroczeń wprowadza się karę grzywny lub nagany w przypadku świadomej transmisji wirusa, przez co rozumie się łamanie zakazów, nakazów
i innych środków, o ile samemu choruje się na chorobę zakaźną, bądź jest się nosicielem, a nawet jest się raptem podejrzewanym o nosicielstwo. Co więcej, karze za złamanie zakazów i nakazów podlegać będzie również ten, kto zetknąwszy się z chorym lub podejrzanym o chorobę, następnie nie zastosuje się do ograniczeń.

 

Nowelizacja określiła także odpowiedzialność opiekunów za osoby małoletnie lub bezradne, które postąpiłyby tak, jak ma to miejsce w opisanych powyżej sytuacjach. W tej sytuacji nałożona na opiekuna kara dotyczy niedopełnienia swoich obowiązków względem podopiecznych.

 

W ślad za Kodeksem wykroczeń zachodzą zmiany w procedurze. Górną granicę wysokości grzywny
w przypadku wymienionych wyżej wykroczeń określono na 1000 zł. Środki pochodzące z mandatów zostaną przekazane Narodowemu Funduszowi Zdrowia na finansowanie świadczeń opieki zdrowotnej.

 

Nowelizacja obejmuje także ustawę o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, gdzie poszerzono krąg podmiotów ubezpieczonych, którym przysługuje zasiłek chorobowy w związku z niezdolnością do pracy z powodu choroby w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego. W myśl zmiany, na równi z niezdolnością do pracy z powodu choroby, traktować się będzie nie tylko niemożność wykonywania pracy z powodu przebywania na kwarantannie, ale także w izolacji, w tym izolacji w warunkach domowych.

 

Ustawa wprowadza także możliwość świadczenia pracy zdalnej za wynagrodzeniem przez pracowników i inne osoby zatrudnione poddane obowiązkowej kwarantannie.

 

Wiele nowych regulacji poświęconych jest służbom mundurowych oraz systemowi ochrony zdrowia,
w tym także w zakresie mogącym zainteresować konsumentów. Według znowelizowanego Prawa farmaceutycznego wydłużony zostanie czas realizacji recepty o maks. 150 dni od momentu jej wystawienia.   

Nowelizacja wprowadza także kontratypy dla lekarzy, dentystów, felczerów, pielęgniarek, położnych
i ratowników, którzy działając w szczególnych okolicznościach dopuścili się czynu zabronionego
w okresie stanu epidemicznego albo stanu epidemii. Wyjątek od tej nowej zasady stanowi rażące niezachowanie ostrożności wymaganej w danych okolicznościach.

 

W zakresie norm regulujących prawo medyczne wprowadzono szereg przepisów poszerzających grono specjalistów skierowanych do walki z pandemią. W myśl nowelizacji dopuści się do wykonywania
w określonym zakresie zawodu lekarza i dentysty osoby legitymujące się kwalifikacjami uzyskanymi poza terytorium Unii Europejskiej. Na podstawie decyzji o skierowaniu do pracy przy zwalczaniu epidemii wprowadza się także możliwość skierowania do udzielania świadczeń zdrowotnych w związku z ogłoszeniem stanu epidemii studentów i doktorantów kierunków medycznych, osoby kształcące się w zawodzie medycznym, a także osoby posiadające wykształcenie w zawodzie medycznym, a które ukończyły edukację w okresie ostatnich pięciu lat.

Adresatami ustawy w przeważającej jej części pozostają odpowiednie służby, w tym pozostający na pierwszej linii frontu lekarze. To właśnie szeregowi rozwiązań mających odciążyć system ochrony zdrowia i jego personel, w tym np. dopuszczeniu do leczenia nieoczekiwanych sprzymierzeńców jak lekarze spoza UE, czy wyrozumiałości wobec lekarzy w przypadku ich nieumyślnych błędów, zawdzięczamy przyjętą medialnie nazwę ustawy „o dobrym Samarytaninie”.

 

Kontakt

Contact Person Picture

Michał Prokop

adwokat

Associate Partner

Wyślij zapytanie

Profil


Skip Ribbon Commands
Skip to main content
Deutschland Weltweit Search Menu