Nasz strona wykorzystuje pliki cookies w celu personalizacji oferty wysyłanej do klientów oraz analizy zachowania użytkowników, tak aby dostarczać usługi na najwyższym poziomie. Korzystając ze strony wyrażają Państwo zgodę na przetwarzanie danych. Dalsze informacje można znaleźć w polityce prywatności.



Przegląd cen transferowych za 2020 r. – dlaczego warto

PrintMailRate-it

Michał Sojka

17 marca 2021 r.

 

Pandemia COVID-19 wpłynęła na sytuację finansową wielu przedsiębiorstw. Niejednokrotnie skutkowało to koniecznością skorygowania rozliczeń transakcji wewnątrzgrupowych, jak i zmianą sposobu ustalania cen transferowych.


Modyfikacja warunków transakcji pomiędzy podmiotami powiązanymi

Modyfikacja warunków transakcji pomiędzy podmiotami powiązanymi powinna zawsze mieć charakter rynkowy.
Zgodnie z wytycznymi OECD wszelkie zmiany wpływające na sposób kalkulacji i wysokość cen transferowych powinny mieć odzwierciedlenie w dokumentacji cen transferowych i być oparte na przeprowadzonej analizie cen transferowych.


Może się zatem okazać, że podatnicy, którzy sporządzili analizy cen transferowych za lata 2018-2019, czyli przed pandemią – pomimo braku upływu 3 lat od momentu sporządzenia analizy będą zobligowani do ich aktualizacji.


Warto więc przeprowadzić szczegółową analizę i weryfikację warunków transakcji realizowanych z podmiotami powiązanymi, a także przyjrzeć się posiadanym dokumentacjom cen transferowych pod względem ich aktualności na rok 2020.

 

Przegląd cen transferowych - na co zwrócić uwagę

Przegląd posiadanej analizy cen transferowych warto zacząć od sprawdzenia, czy podatnik w 2020 r. dokonał zmiany sposobu rozliczeń z podmiotami powiązanymi. Pamiętajmy, że nie każda zmiana musi być spowodowana pandemią – modyfikacje mogą wynikać z naturalnych zmian w grupie kapitałowej, do których doszłoby niezależnie od kryzysu spowodowanego przez SARS-COV-2. Dodatkowymi czynnikami mogącymi sugerować konieczność dokonania przeglądu jest zmiana zapisów umownych w transakcjach z podmiotami powiązanymi, jak również znacząca różnica między faktycznie osiągniętymi wynikami finansowymi spółki a wynikami planowanymi. Znaczenie może mieć również fakt otrzymania pomocy publicznej, czy też wystąpienia kosztów nadzwyczajnych i ich wpływu na ceny stosowane w transakcjach pomiędzy przedsiębiorstwami.


Wskazane powyżej sytuacje to sygnał mogący świadczyć o konieczności weryfikacji stosowanych cen transferowych oraz aktualizacji posiadanych dokumentacji.

 

Terminy i sankcje

Transakcje lub inne zdarzenia realizowane między podmiotami powiązanymi po przekroczeniu wskazanych w ustawie progów dokumentacyjnych wymagają sporządzenia dokumentacji cen transferowych, popartej aktualną analizą cen transferowych.


Podmioty powiązane zobowiązane są do przygotowania dokumentacji i analiz do końca 9. miesiąca od zakończenia roku finansowego podatnika. Możliwe jest wydłużenie terminu o 3 miesiące. A zatem dla podatników, których rok podatkowy jest zgodny z kalendarzowym – termin na sporządzenie dokumentacji cen transferowych, oświadczenia o sporządzeniu dokumentacji i rynkowym charakterze transakcji oraz formularza TPR – upływa 31 grudnia 2021 r.


Przygotowanie dokumentacji i analizy cen transferowych ma na celu udowodnienie organom podatkowym, że stosowane przez przedsiębiorstwo ceny transferowe są zgodne z warunkami rynkowymi. Jeżeli organ podatkowy uzna, że warunki kontrolowanej transakcji odbiegają od warunków jakie ustaliłyby podmioty niepowiązane, może dokonać oszacowania dochodu podatnika. Dodatkowo, brak dokumentacji lub niezłożenie w terminie informacji o jej sporządzeniu wiąże się z nałożeniem sankcji podatkowych i karnoskarbowych.

 

Jak możemy pomóc

Prawidłowe ustalenie cen transferowych w transakcjach zawieranych z podmiotami powiązanymi oraz należyte ich udokumentowanie i udowodnienie rynkowego charakteru może być szczególnie problematyczne w czasach pandemii. Ze względu na skomplikowaną materię, lepiej nie zostawiać tego na ostatnią chwilę. Informacje o przeprowadzonych korektach cen transferowych należy ująć w deklaracji CIT-8 i do tego czasu należy zweryfikować czy spółka dokonała korekty lub czy powinna jej dokonać.


Odpowiednio wcześniej wyznaczone i zweryfikowane ceny w transakcjach z podmiotami powiązanymi pozwolą uniknąć dotkliwych sankcji podatkowych i karnoskarbowych, a także nieprzyjemności związanych z ewentualną kontrolą podatkową.


Zdając sobie sprawę z mnogości obowiązków ciążących na przedsiębiorcach w dobie pandemii oraz stopnia skomplikowania i obszerności tematyki ustalania cen w transakcjach z podmiotami powiązanymi, w tym analizy zmian mogących wpłynąć na posiadane dokumentacje – oferujemy Państwu skorzystanie z wiedzy i doświadczenia ekspertów podatkowych Rödl & Partner. Gwarantujemy efektywne doradztwo w obszarze cen transferowych w zakresie analizy:

  1. Czy stosowane przez Państwa ceny w 2020 są rynkowe?
  2. Czy zmiany rozliczeń były zasadne, czy stanowiły korektę cen transferowych i jak dokonać prawidłowo rozliczenia podatku dochodowego?
  3. Jak przygotować się na kontrolę cen transferowych za 2020 r.?
  4. Jak sporządzić dokumentację cen transferowych za 2020 r.?
  5. Jak wywiązać się z obowiązków sprawozdawczych w zakresie cen transferowych?


Zapraszamy do kontaktu z naszymi ekspertami.

Kontakt

Contact Person Picture

Dominika Tyczka-Szyda

doradca podatkowy

Partner

Wyślij zapytanie

Profil


Deutschland Weltweit Search Menu