Nasz strona wykorzystuje pliki cookies w celu personalizacji oferty wysyłanej do klientów oraz analizy zachowania użytkowników, tak aby dostarczać usługi na najwyższym poziomie. Korzystając ze strony wyrażają Państwo zgodę na przetwarzanie danych. Dalsze informacje można znaleźć w polityce prywatności.



Korekta cen transferowych poza zakresem opodatkowania VAT

PrintMailRate-it

Aleksandra Galczak

6 marca 2020 r.

 

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej prawa podatkowego potwierdził stanowisko, że korekta wyniku zarówno w górę, jak i w dół pozostaje poza opodatkowaniem VAT (interpretacja z 3 stycznia 2020 r., sygn. 0111-KDIB3-1.4012.754.2019.1.KO).

 

Powyższa interpretacja dotyczy korekty cen transferowych, o której mowa w art. 11 e ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej ustawa o CIT) i dotyczy korekty wyniku mierzonego na poziomie marży operacyjnej za 2019 r., która będzie przeprowadzona na początku 2020 r. W składanym wniosku zaznaczano, że korekcie nie będą podlegały poszczególne ceny jednostkowe towarów sprzedanych w trakcie 2019 r.

 

Podatnik wskazał, że korekta będzie przeprowadzona na poziomie zysku operacyjnego, a nie na poziomie zysku ze sprzedaży towarów, a zatem będzie uwzględniać wszystkie koszty operacyjne. Korekta dokumentowana będzie notami (notą uznaniową w przypadku korekty wyniku w górę lub notą debetową w przypadku korekty wyniku w dół), które nie będą spełniać definicji faktury w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (dalej: ustawa o VAT) .

 

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają (zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT):

  • odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju,
  • eksport towarów,
  • import towarów na terytorium kraju,
  • wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju,
  • wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.


W myśl art. 7 ust. 1 ustawy o VAT przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, z kolei stosownie do art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ustawy o VAT, w tym również:


  • przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej,
  • zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji,
  • świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Wynagrodzenie za świadczenie


Dostawa towarów i świadczenie usług, co do zasady, podlegają opodatkowaniu VAT wówczas, gdy są wykonywane odpłatnie (zgodnie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT). Aby uznać dane świadczenie za odpłatne, musi istnieć stosunek prawny pomiędzy świadczącym usługę a odbiorcą, a w zamian za wykonanie usługi powinno zostać wypłacone wynagrodzenie. Przy czym przepisy ustawy nie określają postaci wynagrodzenia. Przy stwierdzeniu czy miała miejsce czynność podlegająca opodatkowaniu podatkiem VAT istotne jest określenie, czy wykonywano świadczenie i czy wynagrodzenie z tytułu wykonywania tego świadczenia miało być wypłacone. Niemniej muszą być przy tym spełnione następujące warunki:


  • w następstwie zobowiązania, w wykonaniu którego usługa jest świadczona, druga strona (nabywca) jest bezpośrednim beneficjentem świadczenia,
  • świadczonej usłudze odpowiada świadczenie wzajemne ze strony nabywcy (wynagrodzenie).


Otrzymywane lub wypłacane wyrównanie do ustalonego poziomu dochodowości nie odnosi się do konkretnych faktur, poszczególnych pozycji tych faktur, czy też cen pierwotnie stosowanych (nie ma zatem bezpośredniego przełożenia na ceny produktów). Dokonana lub otrzymana płatność będąca korektą dochodowości nie będzie powodowała korekty rozliczeń dotyczących sprzedaży towarów i usług do podmiotu powiązanego. Korekta wzajemnych rozliczeń polegająca na wyrównaniu (w górę lub w dół) zakładanego poziomu dochodowości nie wiąże się z czynnością wzajemną. Wyrównanie dochodowości do ustalonego poziomu dochodowości nie pociąga jakiegokolwiek świadczenia ze strony drugiego podmiotu. Tym samym nie stanowi wynagrodzenia za usługę w rozumieniu ustawy o VAT i nie podlega opodatkowaniu na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT w związku z art. 8 ust. 1 ustawy o VAT. Korekta dochodowości nie stanowi również wynagrodzenia za dostawę towarów w rozumieniu art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, w analizowanej sytuacji nie mamy do czynienia z transakcją towarową.


Analogiczne stanowisko zajął również Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej prawa podatkowego z 10 września 2019 r. (sygn. 0115-KDIT1-2.4012.409.2019.1.AW), w której potwierdził prawidłowość stanowiska wnioskodawcy.

 

Poprawne przeprowadzenie korekty


Przeprowadzenie ewentualnej korekty cen transferowych musi zostać szczegółowo zaplanowane i przemyślane, powinno wynikać m.in. ze stosowanej polityki cen transferowych, zawartych umów oraz spełniać warunki przewidziane w przepisach dotyczących cen transferowych, w szczególności art. 11e ustawy o CIT. Błędne udokumentowanie korekty, np. wystawienie faktur zamiast not, niewłaściwe założenia dotyczące metody kalkulacji kwoty korekty, może spowodować, że zostanie ona uznana jako czynność podlegająca opodatkowaniu VAT.

 

Doradcy Rödl & Partner chętnie dokonają szczegółowej analizy Państwa współpracy z podmiotami powiązanymi w celu oceny poprawności przyjętej polityki cen transferowych, wewnętrznych zasad dokonywania korekty w transakcjach pomiędzy podmiotami powiązanymi. W ramach doradztwa podatkowego służą również pomocą w dostosowaniu polityki cen transferowych umów do nowych przepisów.
 
Jeśli są Państwo zainteresowani omówieniem szczegółów dotyczących tematu cen transferowych, eksperci Rödl & Partner pozostają do Państwa dyspozycji w biurach w Gdańsku, Gliwicach, Krakowie, Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu.

Kontakt

Contact Person Picture

Dominika Tyczka-Szyda

doradca podatkowy

Partner

Wyślij zapytanie

Profil


Skip Ribbon Commands
Skip to main content
Deutschland Weltweit Search Menu