Nasz strona wykorzystuje pliki cookies w celu personalizacji oferty wysyłanej do klientów oraz analizy zachowania użytkowników, tak aby dostarczać usługi na najwyższym poziomie. Korzystając ze strony wyrażają Państwo zgodę na przetwarzanie danych. Dalsze informacje można znaleźć w polityce prywatności.



Zmiany w specustawie o pomocy obywatelom Ukrainy

PrintMailRate-it

​Klaudia Kamińska-Kiempa

7 grudnia 2022 r. 


Dzisiaj (7 grudnia 2022 r.) do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa (Ustawa) oraz innych ustaw. 

Projekt zakłada kilka zmian istotnych z punktu widzenia legalności pobytu obywateli Ukrainy przebywających w Polsce. Zmiany te mogą mieć wpływ również na ich legalne zatrudnienie przez polskich pracodawców.

Nowelizacja zakłada m.in.:  

  1. Przedłużenie na mocy Ustawy ważności poszczególnych dokumentów pobytowych wydanych dla obywateli Ukrainy, których ważność ustaje po 24 lutego 2022 r. – do dnia 24 sierpnia 2023 r. (dotychczas ustawa przewidywała ich wydłużenie do 31 grudnia 2022 r.).
  2. Uchylenie niektórych przepisów tzw. ustawy covidowej, które przedłużały legalność pobytu cudzoziemców (nie tylko obywateli Ukrainy) w Polsce. Na mocy tej zmiany cudzoziemcy, których niektóre dokumenty pobytowe utraciły ważność i zostały przedłużone na mocy tzw. ustawy covidowej będą zobowiązani w ciągu 90 dni od dnia ogłoszenia Ustawy do zalegalizowania pobytu w Polsce.  
  3. Wyłączenie tych osób z kręgu korzystających z ochrony na podstawie Ustawy, które z powodu działań wojennych na Ukrainie są objęte ochroną czasową na terenie innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej (UE). Osoby, które objęte były ochroną na podstawie Ustawy, utracą prawo legalnego pobytu wraz z uzyskaniem ochrony czasowej na terytorium innego państwa członkowskiego.
  4. Zmianę terminu na złożenie wniosku o nadanie numeru PESEL – będzie on wynosił 30 dni zamiast aktualnych 90 dni.
  5. Zmiany w zasadach udzielania pomocy socjalnej obywatelom Ukrainy na podstawie art. 12 Ustawy (m.in. zapewnienie zakwaterowania, wyżywienia zbiorowego, transportu, doraźnej pomocy medycznej) – osoby przebywające w Polsce dłużej niż 120 dni będą musiały częściowo pokryć koszty pomocy socjalnej.
  6. Wykorzystywanie przez obywateli Ukrainy dokumentu elektronicznego dostępnego w ramach aplikacji mobilnej diia.pl jako dokumentu pobytowego.
  7. Uchylenie art. 38 Ustawy, który przewidywał wydawanie obywatelom Ukrainy zezwoleń na pobyt czasowy. Rozwiązanie to zostaje zastąpione przez wykorzystanie dokumentu aplikacji mobilnej diia.pl, o której mowa powyżej. Dokument elektroniczny będzie respektowany na terytorium UE i (wraz z paszportem) pozwoli na przekroczenie granicy. 

Powyższa nowelizacja ma istotny wpływ na legalny pobyt, a tym samym legalne zatrudnienie nie tylko obywateli Ukrainy, ale także obywateli innych państw trzecich. 

Jeżeli masz pytania dotyczące zatrudniania cudzoziemców w Polsce, zachęcamy do kontaktu z naszymi ekspertami. 

Kontakt

Contact Person Picture

Klaudia Kamińska-Kiempa

LL.M., radca prawny

Manager

Wyślij zapytanie

Profil

Deutschland Weltweit Search Menu