Nasz strona wykorzystuje pliki cookies w celu personalizacji oferty wysyłanej do klientów oraz analizy zachowania użytkowników, tak aby dostarczać usługi na najwyższym poziomie. Korzystając ze strony wyrażają Państwo zgodę na przetwarzanie danych. Dalsze informacje można znaleźć w polityce prywatności.



Whistleblowing – konieczne wdrożenie

PrintMailRate-it

Maciej Ogórek

23 listopada 2021 r.

 

Projekt ustawy o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa znajduje się na zaawansowanym etapie prac legislacyjnych. Przepisy unijne wymagają wdrożenia rozwiązań mających chronić sygnalistów do 17 grudnia 2021 r. Uchwalenie ustawy może zatem nastąpić jeszcze w tym roku.

 

Ustawa nakłada na pracodawców obowiązek wprowadzenia regulaminów wewnętrznych określających procedurę zgłaszania do pracodawcy informacji o naruszeniach dostrzeżonych przez pracowników (lub współpracowników). Procedury powinny zapewniać m.in.: przyjęcie i rozpatrzenie zgłoszenia przez wyznaczoną osobę, ochronę poufności tożsamości sygnalisty, a także ochronę sygnalisty przed działaniami odwetowymi ze strony pracodawcy.

 

Whistleblowing również u mniejszych pracodawców


Obowiązek wdrożenia odpowiednich procedur dotyczy podmiotów zatrudniających co najmniej 50 pracowników (uwzględniając pracowników tymczasowych), ale także pracodawców, którzy są objęci zakresem zastosowania aktów wymienionych w załączniku do Dyrektywy (niezależnie od liczby pracowników). Są to przede wszystkim podmioty prowadzące działalność w zakresie:

 

  • usług, produktów i rynków finansowych;
  • zapobiegania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu;
  • bezpieczeństwa transportu;
  • ochrony środowiska.

Projekt przewiduje, że ustawa wejdzie w życie już po upływie 14 dni od jej ogłoszenia.

 

Terminy na wdrożenie procedur whistleblowing


Pracodawcy zatrudniający co najmniej 250 osób będą zobowiązani do wdrożenia procedury ochrony sygnalistów w 14-dniowym terminie. Taki sam termin obowiązuje pracodawców objętych ustawą ze względu na przedmiot swojej działalności.

 

Pozostali pracodawcy, zatrudniający od 50 do 249 pracowników, będą mieli czas na wprowadzenie odpowiednich rozwiązań w zakładach pracy do 17 grudnia 2023 r.

 

Projekt ustawy może ulec zmianie.

 

W przypadku wątpliwości dotyczących wdrożenia systemu ochrony sygnalistów w firmie, zachęcamy do kontaktu z naszymi ekspertami.

Kontakt

Contact Person Picture

Jarosław Hein

adwokat, doradca podatkowy

Partner

Wyślij zapytanie

Profil

Contact Person Picture

Łukasz Napiórkowski

adwokat

Manager

+48 532 199 113

Wyślij zapytanie

Profil


Deutschland Weltweit Search Menu