Nasz strona wykorzystuje pliki cookies w celu personalizacji oferty wysyłanej do klientów oraz analizy zachowania użytkowników, tak aby dostarczać usługi na najwyższym poziomie. Korzystając ze strony wyrażają Państwo zgodę na przetwarzanie danych. Dalsze informacje można znaleźć w polityce prywatności.



Odpowiedzialność sprzedawcy za wady towarów – nowe przepisy UE od 2022 r.

PrintMailRate-it

Damian Dobosz

3 listopada 2021 r.

 

1 stycznia 2022 r. mija termin implementacji przez państwa członkowskie Unii Europejskiej dyrektywy w sprawie niektórych aspektów umów sprzedaży towarów (2019/771 z 20 maja 2019 r.).

 

Założenia dyrektywy

Dyrektywa dotyczy przede wszystkim umów sprzedaży zawartych między konsumentem a przedsiębiorcą. Przedsiębiorcy będą zmuszeni zmodyfikować np. ogólne warunki umów oraz regulaminy sprzedaży.

Dyrektywa reguluje m.in. problematykę towarów z elementami cyfrowymi (m.in. inteligentne zegarki, lodówki, telewizory itp.) oraz zwykłych towarów (np. ubrania). Nachodzące zmiany dotyczą także obowiązków i odpowiedzialności sprzedawcy wobec konsumenta oraz praw konsumenckich. Regulują wymogi zgodności towarów z umową, środki ochrony prawnej dla konsumenta w przypadku naruszenia zobowiązania przez przedsiębiorcę, a także obowiązków przedsiębiorcy w przypadku rozwiązania umowy. Dla przykładu, w przypadku wadliwego towaru konsument będzie miał prawo wstrzymać się z płatnością.

 

Dyrektywa nie wprowadza rewolucji w stosunku do poprzednio obowiązującej regulacji. Większość przewidzianych rozwiązań obowiązuje już w ramach Kodeksu cywilnego. Mimo to – z uwagi na niektóre postanowienia dyrektywy – sprzedawcy powinni przejrzeć obowiązujące ogólne warunki umowne i zapewnić ich zgodność z prawem unijnym.

 

Najważniejsze zmiany dotyczą m.in. ujednoznacznienia niezgodności towaru z umową i zdefiniowania towarów z elementami cyfrowymi.

 

Termin implementacji upływa 1 stycznia 2022 r. Przedsiębiorcy powinni:

  • zaktualizować ogólne warunki umów;
  • rozbudować informacje dostarczane konsumentowi przed zawarciem umowy;
  • ustanowić praktyki, które pozwolą wykonać obowiązki nałożone przez prawo unijne. 

 

W przypadku pytań dotyczących planowanych zmian zapraszamy do kontaktu z ekspertami Rödl & Partner.

Kontakt

Contact Person Picture

Damian Dobosz

prawnik

Wyślij zapytanie

Skip Ribbon Commands
Skip to main content
Deutschland Weltweit Search Menu