Nasz strona wykorzystuje pliki cookies w celu personalizacji oferty wysyłanej do klientów oraz analizy zachowania użytkowników, tak aby dostarczać usługi na najwyższym poziomie. Korzystając ze strony wyrażają Państwo zgodę na przetwarzanie danych. Dalsze informacje można znaleźć w polityce prywatności.



Czy prace nad ustawą o sygnalistach zbliżają się ku końcowi?

PrintMailRate-it

Łukasz Napiórkowski 

1 sierpnia 2022 r. 


Zgodnie z komunikatem Komisji Europejskiej z 15 lipca 2022 r. 15 krajów, w tym Polska, zostały wezwane do złożenia wyjaśnień w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego i wyjaśnienia braku wdrożenia dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii.


Dyrektywa zobowiązuje do przyjęcia regulacji prawnych związanych ze zgłaszaniem naruszeń, w tym dotyczących ochrony zgłaszających (tzw. sygnalistów) oraz trybu zgłaszania naruszeń i podejmowania działań następczych przez podmioty prawne oraz organy publiczne. Termin wdrożenia tych rozwiązań upłynął 17 grudnia 2021 r.

 

14 państw członkowskich, oprócz Polski, które nie wdrożyły dyrektywy, to: Bułgaria, Czechy, Estonia, Finlandia, Francja, Niemcy, Grecja, Węgry, Irlandia, Włochy, Luksemburg, Holandia, Słowacja i Hiszpania.

 

Kraje te mają mniej niż dwa miesiące na udzielenie odpowiedzi KE, w tym na przekazanie informacji o pracach nad aktami wprowadzającymi. Niewdrożenie dyrektywy może spowodować, że organ wykonawczy UE zwróci się do Trybunału Sprawiedliwości o nałożenie kary i stwierdzenie, że dany kraj naruszył prawo UE.



Jak wygląda sytuacja w Polsce


Polski ustawodawca prowadzi pracę nad wdrożeniem dyrektywy do polskiego porządku prawnego. 7 lipca 2022 r. na stronie RCL opublikowano kolejny, trzeci projekt ustawy o ochronie sygnalistów. Zakłada, że podmioty prywatne (firmy) będą zobowiązane do wdrożenia wewnętrznej procedury zgłaszania naruszeń prawa.

 

Zgodnie z nowym projektem duże przedsiębiorstwa (podmioty prywatne, na rzecz których wykonuje pracę co najmniej 250 osób) będą zobowiązane do ustalenia odpowiedniej procedury wewnętrznej  po upływie 2 miesięcy od dnia ogłoszenia ustawy.

 

Nie zmieniono projektowanego terminu realizacji obowiązku dla podmiotów prywatnych, na rzecz których wykonuje pracę co najmniej 50 i mniej niż 250 osób – w tym przypadku ustalenie wewnętrznej procedury whistleblowingowej musi nastąpić do dnia 17 grudnia 2023 r.



Skutki komunikatu


Wśród praktyków compliance istnieje przekonanie, że komunikat KE spowoduje znaczące przyspieszenie prac nad projektem ustawy i odrzucenie kolejnych postulatów rynku dot. zmian w projekcie. To natomiast ma spowodować, że projekt ustawy wdrażającej dyrektywę zostanie skierowany do Sejmu RP w najbliższych kilku tygodniach.

 

W przypadku pytań dotyczących ustawy o sygnalistach zachęcamy do kontaktu z naszymi ekspertami.

 


Podstawa prawna:

Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1937 z dnia 23 października 2019 r. w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii. 

Kontakt

Contact Person Picture

Łukasz Napiórkowski

adwokat

Manager

+48 532 199 113

Wyślij zapytanie

Profil


Deutschland Weltweit Search Menu