Nasz strona wykorzystuje pliki cookies w celu personalizacji oferty wysyłanej do klientów oraz analizy zachowania użytkowników, tak aby dostarczać usługi na najwyższym poziomie. Korzystając ze strony wyrażają Państwo zgodę na przetwarzanie danych. Dalsze informacje można znaleźć w polityce prywatności.



Zamrożenie cen energii elektrycznej

PrintMailRate-it

​Maciej Ogórek, Jakub Plebański

24 października 2022


20 października 2022 r. w Sejmie został uchwalony projekt ustawy o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 r. Projekt teraz trafi do Senatu. 

Cena maksymalna


Projekt ustawy zakłada wprowadzenie maksymalnej ceny za obrót energią elektryczną z tzw. odbiorcami uprawnionymi do końca 2023 r. Ceny maksymalne będą dotyczyć:

  • gospodarstw domowych oraz innych prywatnych odbiorców wyszczególnionych w ustawie – w takim przypadku cena maksymalna wyniesie 693 zł netto za MWh;
  • mikro, małych i średnich przedsiębiorców oraz innych odbiorców wrażliwych (np. jednostek samorządów terytorialnego i podmiotów samorządowych, podmioty świadczące opiekę zdrowotną finansowaną ze środków publicznych) w zakresie w jakim zużywają energię na rzecz swojej podstawowej działalności – w takim przypadku cena maksymalna wyniesie 785 zł netto za MWh.

Projekt ustawy precyzuje, że w przypadku pierwszej grupy uprawnionych odbiorców, stosowanie ceny maksymalnej nastąpi dopiero po przekroczeniu przez te podmioty określonego poziomu zużycia energii (w przypadku gospodarstw domowych jest to 2MWh). W przypadku zużycia na niższym poziomie, odbiorców ciągle obowiązywać będą stawki z 2022 r. 

W przypadku przedsiębiorców i innych odbiorców wrażliwych, cena maksymalna stosowana będzie w okresie od 1 grudnia 2022 r. do 31 grudnia 2023 r. W niektórych przypadkach dopuszczalne będzie również zastosowanie ceny maksymalnej do rozliczeń mających miejsce przed 1 grudnia 2022 roku. 

Prawo do rekompensaty


Przedsiębiorstwa prowadzące działalność w zakresie obrotu energią elektryczną będą uprawnione do rekompensaty z tytułu stosowania cen maksymalnych. W przypadku rozliczeń z gospodarstwami domowymi i odbiorcami prywatnymi, rekompensata obliczana będzie na podstawie różnicy pomiędzy ceną maksymalną, a ceną odniesienia (wynikającą z taryfy zatwierdzonej przez Prezesa URE). Odrębne zasady obowiązywać będą w przypadku ustalania wysokości rekompensaty w odniesieniu do rozliczeń z mikro, małymi i średnimi przedsiębiorcami oraz innymi podmiotami. 

Przedsiębiorstwa energetyczne będą uprawnione do wnioskowania o wypłatę zaliczki na poczet rekompensaty. Sama rekompensata rozliczana będzie miesięcznie, również na wniosek podmiotu uprawnionego.     
       

Obowiązkowy odpis na fundusz


Ustawa wprowadza także istotne obowiązki dla wytwórców energii ze źródeł odnawialnych. Zostaną oni zobowiązani do odprowadzania  odpisów na Fundusz Wypłaty Różnicy Ceny, której wysokość powiązana będzie z wolumenem sprzedaży energii elektrycznej.  Ustawa przewiduje jednak możliwość zwolnienia z tego obowiązku. Dotyczy to m.in. jednostek wytwórczych o mocy zainstalowanej nie większej niż 1MW oraz instalacji OZE korzystających z systemów wsparcia (uwzględniając aukcje OZE) w zakresie w jakim sprzedawana energia elektryczna objęta jest formułą wsparcia. 

Eksperci Rödl & Partner na bieżąco śledzą i analizują zmiany prawne w obszarze energetyki. W przypadku pytań zachęcamy do kontaktu.

Kontakt

Contact Person Picture

Maciej Ogórek

radca prawny

Wyślij zapytanie

Contact Person Picture

Jakub Plebański

Wyślij zapytanie

Skip Ribbon Commands
Skip to main content
Deutschland Weltweit Search Menu