Nasz strona wykorzystuje pliki cookies w celu personalizacji oferty wysyłanej do klientów oraz analizy zachowania użytkowników, tak aby dostarczać usługi na najwyższym poziomie. Korzystając ze strony wyrażają Państwo zgodę na przetwarzanie danych. Dalsze informacje można znaleźć w polityce prywatności.



Założenia projektu ustawy o sygnalistach

PrintMailRate-it

Łukasz Napiórkowski

7 października 2021 r.​

 

W wykazie prac legislacyjnych pojawiły się założenia projektu o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa, tzw. sygnalistów. Zakłada on wdrożenie do polskiego porządku prawnego dyrektywy unijnej w tej sprawie.

 

Proponowane regulacje mają umożliwić zgłaszanie naruszeń i przede wszystkim zagwarantować ochronę przed działaniami odwetowymi osobom, które zgłaszają nieprawidłowości w sektorach publicznym i prywatnym. Ustawa określi m.in. również procedury dokonywania zgłoszeń w ramach trzech kanałów zgłoszeniowych – wewnętrznego (firmowy), zewnętrznego (obsługiwanego przez rzecznika praw obywatelskich) i publicznego (media).

 

Planowany termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów to IV kwartał 2021 r. Wdrożenie do polskiego porządku prawnego zapisów  unijnej dyrektywy o sygnalistach dotyczących dużych przedsiębiorstw (zatrudniających 250 i więcej pracowników) powinno nastąpić do 17 grudnia 2021 r. Mniejsze przedsiębiorstwa (zatrudniające między 50 a 249 pracowników) nowymi przepisami powinny zostać objęte do 17 grudnia 2023 r.

 

Można się spodziewać dość szybkich działań legislatora. Przedsiębiorcy powinni bacznie przyglądać się temu procesowi, aby zdążyć wprowadzić odpowiednie wewnętrzne procedury zgłaszania nieprawidłowości.

 

Zachęcamy do odsłuchania naszych podcastów dotyczących tematyki sygnalistów:

 

W przypadku pytań zachęcamy do kontaktu z ekspertami Rödl & Partner.


Kontakt

Contact Person Picture

Łukasz Napiórkowski

adwokat

Manager

+48 532 199 113

Wyślij zapytanie

Profil

Deutschland Weltweit Search Menu