Nasz strona wykorzystuje pliki cookies w celu personalizacji oferty wysyłanej do klientów oraz analizy zachowania użytkowników, tak aby dostarczać usługi na najwyższym poziomie. Korzystając ze strony wyrażają Państwo zgodę na przetwarzanie danych. Dalsze informacje można znaleźć w polityce prywatności.



Ustawa o zamrożeniu cen energii elektrycznej z podpisem prezydenta

PrintMailRate-it

​Maciej Ogórek

3 listopada 2022 r.


2 listopada 2022 r. prezydent podpisał ustawę o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 r.

Założenia ustawy


Ustawa wprowadza ceny maksymalne na obrót z tzw. odbiorcami uprawnionymi do końca 2023 r. Odbiorcami tymi są m.in. mikro-, mali oraz średni przedsiębiorcy w zakresie, w jakim zużywają energię elektryczną na potrzeby podstawowej działalności. 

W przypadku przedsiębiorców i innych odbiorców wrażliwych cena maksymalna stosowana będzie od 1 grudnia 2022 r. do 31 grudnia 2023 r. W niektórych przypadkach dopuszczalne będzie również zastosowanie ceny maksymalnej do rozliczeń mających miejsce przed 1 grudnia 2022 r. 

Złożenie oświadczenia


Przedsiębiorcy chcący skorzystać z cen maksymalnych energii elektrycznej zobowiązani są do złożenia oświadczenia względem przedsiębiorstwa prowadzącego obrót energią elektryczną. Dokument powinien zawierać m.in. informację o spełnieniu warunków pozwalających na uznanie podmiotu za odbiorcę uprawnionego oraz dodatkowe dane (w tym oszacowanie, jaka część energii elektrycznej zużywana będzie na cele uprawniające do korzystania z ceny maksymalnej).

Złożenie oświadczenia powinno nastąpić z zachowaniem wymogów formy pisemnej (w postaci papierowej lub elektronicznej) do 30 listopada 2022 r. Złożenie oświadczenia w późniejszym terminie skutkować będzie stosowaniem ceny maksymalnej dopiero od miesiąca kolejnego po tym, w którym złożono oświadczenie. Wzór oświadczenia określony zostanie w drodze rozporządzenia.

Ustawa wprowadza również prawo do rekompensat dla przedsiębiorstw prowadzących obrót energią elektryczną, w związku ze stosowaniem cen maksymalnych. 

Fundusz Wypłaty Różnicy Ceny


Ostateczna wersja ustawy utrzymała obowiązki dla wytwórców energii ze źródeł odnawialnych. Zostaną oni zobowiązani do odprowadzania odpisów na Fundusz Wypłaty Różnicy Ceny, której wysokość powiązana będzie z wolumenem sprzedaży energii elektrycznej. Ustawa przewiduje jednak możliwość zwolnienia z tego obowiązku. Dotyczy to m.in. jednostek wytwórczych o mocy zainstalowanej nie większej niż 1MW oraz instalacji OZE korzystających z systemów wsparcia (uwzględniając aukcje OZE) w zakresie, w jakim sprzedawana energia elektryczna objęta jest formułą wsparcia.

Jeżeli masz pytania dotyczące zamrożenia cen energii elektrycznej – skontaktuj się z nami.

Kontakt

Contact Person Picture

Maciej Ogórek

radca prawny

Wyślij zapytanie

Deutschland Weltweit Search Menu