Nasz strona wykorzystuje pliki cookies w celu personalizacji oferty wysyłanej do klientów oraz analizy zachowania użytkowników, tak aby dostarczać usługi na najwyższym poziomie. Korzystając ze strony wyrażają Państwo zgodę na przetwarzanie danych. Dalsze informacje można znaleźć w polityce prywatności.



Przepisy o ukrytej dywidendzie zostaną uchylone

PrintMailRate-it

 

Piotr Ziółkowski

21 lipca 2022 r. ​

 

Przedstawiony przez Ministerstwo Finansów projekt zmian w ustawie o CIT przewiduje uchylenie przepisów o ukrytej dywidendzie, które miały obowiązywać od 2023 r.
 
Resort wychodzi naprzeciw organizacjom branżowym, przedsiębiorcom i ekspertom, którzy zgłaszali liczne wątpliwości w zakresie stosowania kontrowersyjnych przepisów.
 

Wątpliwości związane z ukrytą dywidendą

Przepisy o ukrytej dywidendzie zostały wprowadzone przez Polski Ład i miały obowiązywać od
1 stycznia 2023 r. Ich celem było przeciwdziałanie sytuacji, w której dystrybucja zysku do wspólników dokonywana jest w sposób powodujący zmniejszenie dochodu podatnika, poprzez zaliczenie określonej płatności do kosztów uzyskania przychodu.
 
Ustawodawca chciał wyłączyć z kosztów uzyskania przychodów wypłaty na rzecz wspólników spółki i podmiotów z nimi powiązanych, a także podmiotów powiązanych ze spółką – w sytuacji gdy:

  • wysokość tych kosztów lub termin ich poniesienia w jakikolwiek sposób pozostawałyby uzależnione od osiągnięcia zysku przez podatnika lub wysokości tego zysku,
  • racjonalnie działający podatnik nie poniósłby takich kosztów lub mógłby ponieść niższe koszty w przypadku wykonania porównywalnego świadczenia przez podmiot niepowiązany,
  • koszty te obejmowałyby wynagrodzenie za prawo do korzystania z aktywów, które stanowiły własność lub współwłasność wspólnika lub podmiotu powiązanego ze wspólnikiem przed utworzeniem podatnika.

Stopień skomplikowania i nieprecyzyjne sformułowania występujące w przepisach budziły obawy, że obejmą one swoim zakresem uzasadnione gospodarczo transakcje dokonywane pomiędzy podmiotami powiązanymi. W wyniku tego wyłączone z kosztów mogłyby zostać płatności z tytułu m.in.: licencji, dzierżawy, wynagrodzenia menedżerów.
 
Pojawiły się także wątpliwości, co do wzajemnego stosowania przepisów o ukrytej dywidendzie
z przepisami o cenach transferowych.
 

Uchylenie przepisów

Ze względu na za szeroki charakter przesłanek prowadzących do uznania kosztów za ukrytą dywidendę, zbyt dużą ilość przepisów antyabuzywnych, które mogą dotyczyć podobnych kategorii płatności oraz negatywne oddziaływanie przepisów o ukrytej dywidendzie na działalność grup kapitałowych Ministerstwo zdecydowało o całkowitej likwidacji przepisów o ukrytej dywidendzie.
 
Projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw znajduje się obecnie na etapie opiniowania.
 
Masz pytania? Skontaktuj się z ekspertami Rödl & Partner.

Kontakt

Contact Person Picture

Agnieszka Gliwińska

doradca podatkowy

Senior Associate

Wyślij zapytanie

Profil

Deutschland Weltweit Search Menu