Nasz strona wykorzystuje pliki cookies w celu personalizacji oferty wysyłanej do klientów oraz analizy zachowania użytkowników, tak aby dostarczać usługi na najwyższym poziomie. Korzystając ze strony wyrażają Państwo zgodę na przetwarzanie danych. Dalsze informacje można znaleźć w polityce prywatności.



Polski Ład – proponowane zmiany przepisów w zakresie nielegalnego zatrudnienia

PrintMailRate-it

Anna Kościelny

12 sierpnia 2021 r.

 

Ważną zmianą opublikowaną w ustawie o tzw. Polskim Ładzie jest wprowadzenie przepisu mającego wyeliminować nielegalne zatrudnianie pracowników.


Projekt ustawy przewiduje sankcje dla pracodawców oraz zwiększoną ochronę pracowników. Przepisy zaczną obowiązywać 1 stycznia 2022 r.


W myśl projektowanych przepisów pracodawca zatrudniający pracowników „na czarno” będzie musiał uwzględniać w przychodach firmy dodatkowy przychód naliczony w wysokości ustawowego minimalnego wynagrodzenia za pracę. Dodatkowy przychód będzie naliczony za każdy miesiąc ustalonego nielegalnego zatrudnienia.

 

Będzie także musiał zapłacić podatki i składki na ZUS w całości we własnym zakresie. Dotyczy to także części potrącanej zwykle z wynagrodzenia pracownika.

 

Dodatkowo przedsiębiorca nielegalnie zatrudniający pracownika nawet po zalegalizowaniu umowy nie będzie mógł rozliczyć kosztów powstałych w ten sposób do kosztów działalności gospodarczej.

 

Pracownik nie będzie ponosił wobec fiskusa jakiejkolwiek odpowiedzialności z tego tytułu. Jego dochody z tytułu „pracy na czarno” zostaną zwolnione z opodatkowania i oskładkowania. Odpowiedzialność w tym zakresie przejmie wyłącznie pracodawca. Ma się to przyczynić do rozbicia solidarności między pracownikiem a pracodawcą, ponieważ ryzyko od tej pory dotyczyć będzie wyłącznie pracodawcy wypłacającego pensję pod stołem.



W przypadku pytań dotyczących szczegółowych informacji na temat wprowadzonych zmian zachęcamy do kontaktu z ekspertami Rödl & Partner.

Kontakt

Contact Person Picture

Anna Kościelny

doradca podatkowy

Senior Associate

+48 532 540 759

Wyślij zapytanie

Profil


Deutschland Weltweit Search Menu