Nasz strona wykorzystuje pliki cookies w celu personalizacji oferty wysyłanej do klientów oraz analizy zachowania użytkowników, tak aby dostarczać usługi na najwyższym poziomie. Korzystając ze strony wyrażają Państwo zgodę na przetwarzanie danych. Dalsze informacje można znaleźć w polityce prywatności.



Obowiązkowe e-fakturowanie od 2024 roku

PrintMailRate-it

​Monika Bartosiewicz, Aleksandra Majnusz

15 lutego 2023


Od początku 2022 r. podatnicy mają możliwość dobrowolnego stosowania faktur ustrukturyzowanych. W 2024 r. ich stosowanie w obrocie gospodarczym stanie się obowiązkowe. Początkowo e-faktury miały zacząć obowiązywać 1 stycznia 2024 r., jednak zgodnie z komunikatem Ministerstwa Finansów termin zostanie przesunięty na 1 lipca 2024 r. 

Krajowy System e-Faktur (KSeF) umożliwia wystawianie i udostępnianie faktur ustrukturyzowanych. Obecnie wystawianie faktur ustrukturyzowanych (e-faktur) w Krajowym Systemie e-Faktur jest dobrowolne, dostępne na równi z dotychczasowymi formami fakturowania – w postaci elektronicznej i papierowej. 

Kogo dotyczy obowiązek


Zgodnie z decyzją Komisji Europejskiej (KE) obligatoryjne korzystanie z KSeF dotyczyć będzie wyłącznie podmiotów posiadających siedzibę na terytorium Polski. Wątpliwości dotyczą tego, czy obligatoryjnym KSeF zostaną objęci podatnicy zagraniczni zarejestrowani do celów VAT, którzy w Polsce posiadają jedynie stałe miejsce prowadzenia działalności. W grudniu 2022 r. Ministerstwo Finansów przedstawiło projekt ustawy wprowadzającej obowiązkowe e-faktury do porządku krajowego, zgodnie z którym takie podmioty również będą objęte obowiązkiem stosowania faktur ustrukturyzowanych. Jeśli takie przepisy zostaną wprowadzone, będą one niezgodne z decyzją wydaną przez KE. 

Obecnie projekt znajduje się na etapie opiniowania, po procesie konsultacji publicznych. Z informacji przekazanych przez MF wynika, że mimo wielu uwag projekt nadal przewiduje objęcie KSeF podmiotów, mających w Polsce stałe miejsce prowadzenia działalności. Nowy projekt ustawy najprawdopodobniej pojawi się jeszcze w lutym. 

Dodatkowo Ministerstwo Finansów planuje likwidację możliwości wystawiania faktur przy zastosowaniu kas rejestrujących. Zmiana ma wejść w życie z początkiem 2025 r., czyli pewien czas po wprowadzeniu obowiązkowego stosowania faktur ustrukturyzowanych. 

Wyzwania i obowiązki 


Wysyłanie i odbieranie faktur w ustrukturyzowanej formie będzie wymagało przygotowania technicznego oraz integracji istniejących systemów, tak by fakturowanie odbywało się w sposób uporządkowany i zautomatyzowany. Dodatkowo przedsiębiorcy będą musieli opracować procesy wewnętrzne, dotyczące m.in. weryfikacji faktur, monitorowania obiegu dokumentów oraz sposobów dostarczania faktur do kontrahentów, którzy nie mają obowiązku korzystania z KSeF. Dostosowanie się do nowych obowiązków będzie wymagało zaangażowania wielu zespołów – informatyków, księgowych oraz doradców podatkowych. Odpowiednio wdrożone zmiany mogą korzystnie wpłynąć na organizację procesów, automatyzację oraz standaryzację w organizacjach. 

Warto z wyprzedzeniem przygotować się do wprowadzenia obowiązkowego systemu KSeF, ponieważ pozwoli to uniknąć ewentualnych błędów w przyszłości. Zalecamy przejrzenie umów, procesów księgowych, instrukcji postepowania i obiegu dokumentów.

Specjaliści Rödl & Partner świadczą kompleksowe usługi wsparcia we wdrożeniu systemu e-faktur. Od analizy obecnego systemu księgowego w przedsiębiorstwie, poprzez wybór technicznego modelu wdrożenia e-faktury, aż do faktycznego wprowadzenia e-faktury w przedsiębiorstwie. 


Jeżeli chcesz uzyskać dodatkowe informacje lub wsparcie w zakresie przygotowania do wdrożenia Krajowego Sytemu e-Faktur już teraz, zachęcamy do kontaktu z naszymi ekspertami.

Kontakt

Contact Person Picture

Monika Bartosiewicz

doradca podatkowy

Associate Partner

Wyślij zapytanie

Profil

Contact Person Picture

Aleksandra Majnusz

doradca podatkowy

Associate Partner

Wyślij zapytanie

Profil


Skip Ribbon Commands
Skip to main content
Deutschland Weltweit Search Menu