Nasz strona wykorzystuje pliki cookies w celu personalizacji oferty wysyłanej do klientów oraz analizy zachowania użytkowników, tak aby dostarczać usługi na najwyższym poziomie. Korzystając ze strony wyrażają Państwo zgodę na przetwarzanie danych. Dalsze informacje można znaleźć w polityce prywatności.



Krajowy Plan Odbudowy zaakceptowany przez Komisję Europejską

PrintMailRate-it

 

10 czerwca 2022 r.

Magdalena Skurowska​

 

1 czerwca Komisja Europejska (KE) zaakceptowała polski Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO). To znaczący i długo wyczekiwany krok w kierunku wypłaty przez UE 23,9 mld PLN dotacji i 11,5 mld PLN pożyczek w ramach Funduszu Odbudowy.

 

KE postawiła jednak warunki, jakie musi spełnić Polska, zanim uzyska wypłatę środków. Zobowiązania Polski, przekute w tzw. kamienie milowe, dotyczą konieczności przeprowadzenia reformy sądownictwa w Polsce, która gwarantować będzie przestrzeganie zasad praworządności. Obecne rozwiązania dotyczące spraw postępowań dyscyplinarnych wobec sędziów, zarzutów co do niezależności i bezstronności Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego stoją na przeszkodzie i wstrzymują wypłatę Polsce miliardów euro.

 

KPO musi zostać jeszcze przyjęte przez Radę UE. Stanie się to prawdopodobnie 17 czerwca, gdy zbiorą się ministrowie finansów państw UE.

 

Czym jest KPO

KPO to program składający się z inwestycji i reform, który ma za zadanie wzmocnić polską gospodarkę i uodpornić na kryzysy w różnych sektorach.

 

Prawie 43% środków KPO zostanie przeznaczonych na zieloną transformację. Inwestycje zawarte w planie KPO związane z zieloną energią mają poprawić efektywność energetyczną oraz ograniczyć negatywny wpływ przemysłu na środowisko.

 

Do zielonej ścieżki rozwoju zaliczą się działania takie jak:

  • poprawa warunków dla odnawialnych źródeł energii;
  • poprawa warunków dla rozwoju technologii wodorowych oraz innych gazów zdekarbonizowanych;
  • ułatwienie realizacji obowiązku oszczędzania energii przez przedsiębiorstwa energetyczne;
  • wsparcie inwestycji morskich farm wiatrowych;
  • kompleksowa zielona transformacja miast.

 

Eksperci Rödl & Partner będą na bieżąco informować o postępach we wdrożeniu KPO w życie.

Kontakt

Contact Person Picture

Magdalena Skurowska

Ekspertka ds. nowych inwestycji

Wyślij zapytanie

Skip Ribbon Commands
Skip to main content
Deutschland Weltweit Search Menu