Nasz strona wykorzystuje pliki cookies w celu personalizacji oferty wysyłanej do klientów oraz analizy zachowania użytkowników, tak aby dostarczać usługi na najwyższym poziomie. Korzystając ze strony wyrażają Państwo zgodę na przetwarzanie danych. Dalsze informacje można znaleźć w polityce prywatności.



Budowla może podlegać opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości jeszcze przed przyjęciem jej do używania na potrzeby dokonywania odpisów amortyzacyjnych

PrintMailRate-it

Jakub Wajs, Piotr Gajewski

6 maja 2022 r. 


21 kwietnia 2022 r. Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku o sygnaturze III FSK 183/21 wypowiedział się na temat powstawania obowiązku podatkowego w podatku od nieruchomości w przypadku budowli, które nie zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych, lecz wydano pozwolenie na ich użytkowanie. 


Wiatraki z pozwoleniem na użytkowanie opodatkowane


Sprawa dotyczyła opodatkowania podatkiem od nieruchomości budowli wchodzących w skład elektrowni wiatrowej. W październiku 2015 r. podatnik otrzymał pozwolenie na użytkowanie I etapu inwestycji farmy wiatrowej. W związku z tym wójt gminy wezwał podatnika do złożenia deklaracji na podatek od nieruchomości za 2016 r. Podatnik uważał, że nie doszło do powstania obowiązku podatkowego i odmówił wykazania budowli objętych pozwoleniem na użytkowanie w deklaracji za 2016 r. 


Nierozliczenie inwestycji nie zwalnia z obowiązków podatkowych


Zdaniem podatnika, zanim inwestycja nie została całościowo rozliczona i nie określono wartości poszczególnych środków trwałych wchodzących w jej skład dla celów amortyzacji podatkowej (co nastąpiło w trakcie 2016 r.), podstawa opodatkowania podatkiem od nieruchomości nie była znana.

SKO nie podzieliło tej argumentacji, stwierdzając, że nieterminowe wprowadzenie środka trwałego do ewidencji środków trwałych nie może doprowadzić do uprzywilejowania spółki poprzez oddalenie w czasie obowiązku podatkowego w podatku od nieruchomości. W takim wypadku należy uwzględnić wartość rynkową. Stanowisko to podzielił również Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku. Sprawa trafiła do NSA.


Budowle niewprowadzone do ewidencji środków trwałych i tak podlegają opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości


Zdaniem NSA budowle po oddaniu do użytkowania powinny zostać wprowadzone do ewidencji środków trwałych przez podatnika. Jeżeli jednak nie doszło do wprowadzenia budowli do ewidencji środków trwałych, to jej wartość na cele ustalenia podatku od nieruchomości powinna zostać ustalona przez biegłego.

NSA wskazał, że argumentacja dotycząca warunków kompletności i zdatności do użytkowania środków trwałych w rozumieniu przepisów dotyczących podatków dochodowych nie ma znaczenia dla określenia momentu powstania obowiązku podatkowego w podatku od nieruchomości.

Kontakt

Contact Person Picture

Jakub Wajs

radca prawny, doradca podatkowy

Senior Associate

Wyślij zapytanie

Profil


Skip Ribbon Commands
Skip to main content
Deutschland Weltweit Search Menu