We use cookies to personalise the website and offer you the greatest added value. They are, among other purposes, used to analyse visitor usage in order to improve the website for you. By using this website, you agree to their use. Further information can be found in our data privacy statement.



WSTO zamiast pojęcia sprzedaży wysyłkowej

PrintMailRate-it


Żaneta Niestier

25.06.2021


Na 1 lipca 2021 r. zaplanowano wejście w życie zmian w ustawie o VAT dotyczących tzw. pakietu e-commerce. Uchylone zostanie pojęcie sprzedaży wysyłkowej oraz regulacje z tą sprzedażą związane. W jej miejsce projekt ustawy wprowadza nowe pojęcie: wewnątrzwspólnotową sprzedaż towarów na odległość (WSTO).

Trwają prace nad pakietem zmian e-commerce, którego wejście w życie zaplanowane jest już na 1 lipca 2021 r. Projektowane zmiany reguluje rządowy projekt o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (UC60, druk sejmowy 1114). Dotyczy on bezpośrednio dostosowania polskiego prawa do przepisów Unii Europejskiej (dyrektywa Rady (UE) 2017/2455), czyli tzw. pakietu e-commerce.

Co się zmieni?

W związku z wprowadzeniem do dyrektywy VAT definicji wewnątrzwspólnotowej sprzedaży towarów na odległość (WSTO) oraz jednolitego progu na terytorium całej UE (10 tys. euro) dla podatników dostarczających towary w ramach WSTO oraz świadczących usługi telekomunikacyjne, nadawcze i elektroniczne, jak również z powodu modyfikacji powiązanych z WSTO regulacji dotyczących m.in. określenia miejsca dostawy, konieczne jest dokonanie stosownych zmian w ustawie o VAT.

Dotyczą one przede wszystkim wykreślenia art. 2 pkt 23 i 24 (definicja sprzedaży wysyłkowej z i na terytorium kraju) oraz art. 23 i 24 (sprzedaż wysyłkowa z i na terytorium kraju), zmianie art. 22 (zasady ogólne dotyczące miejsca dostawy) oraz wprowadzeniu art. 22a w ustawie o VAT. Dodatkowo konieczne jest zmodyfikowanie innych przepisów, ściśle powiązanych z wewnątrzwspólnotową sprzedażą towarów na odległość.

Internetowi sprzedawcy i usługodawcy, których roczny próg obrotu wyniesie więcej niż 10 tys. euro, będą mogli zarejestrować się na portalu VAT-OSS (unijny portal dedykowany przedsiębiorcom internetowym; odpowiednik portalu MOSS, w którym obecnie rozliczają się większe podmioty świadczące usługi elektroniczne, nadawcze i telekomunikacyjne), by co kwartał złożyć w nim deklaracje podatkowe i wykazać w nich wartość sprzedaży w poszczególnych państwach UE. Podatek od takich transakcji będzie płacony według stawek VAT obowiązujących w krajach konsumenta.

OSS (podobnie jak MOSS) ma uprościć obowiązki w zakresie podatku VAT nałożone na podatników dokonujących dostaw towarów i świadczących usługi osobom niebędącym podatnikami (konsumentom) na terytorium UE poprzez umożliwienie im:
  • elektronicznej rejestracji dla celów podatku VAT w jednym państwie członkowskim;
  • deklarowania i płacenia należnego podatku VAT w ramach jednej elektronicznej kwartalnej deklaracji;
  • współpracy z administracją podatkową państwa członkowskiego siedziby działalności gospodarczej, nawet jeśli dokonywane dostawy/świadczenie usług mają charakter transgraniczny.
Podsumowanie 

Od 1 lipca 2021 r. podatnicy świadczący usługi lub dokonujący dostaw na rzecz konsumentów w UE nie muszą rejestrować się do celów podatku VAT we wszystkich państwach członkowskich, w których świadczone są te usługi lub dokonywane są dostawy. Zamiast tego podatek VAT należny od tych transakcji mogą zadeklarować i zapłacić w jednym państwie członkowskim (państwie członkowskim identyfikacji) za pośrednictwem OSS. Korzystanie z tej procedury ma charakter fakultatywny. Jeżeli podatnik zdecyduje się zarejestrować na potrzeby procedury unijnej, musi deklarować i płacić podatek VAT w ramach OSS dla wszystkich usług lub dostaw mogących być przedmiotem tej procedury. Nie może deklarować i rozliczać ich wybiórczo, tzn. część w deklaracji VAT właściwej dla OSS, a część w krajowych deklaracjach podatkowych państw członkowskich konsumpcji.
Nowe przepisy nie zmieniają dotychczasowych zasad ustalania miejsca świadczenia tych usług, a jedynie wprowadzają uproszczoną procedurę deklarowania podatku VAT należnego w innych państwach członkowskich UE.


Kontakt

Contact Person Picture

Adrian Maczura

Tax adviser (Poland)

Associate Partner

+48 606 640 095

Send inquiry

Profile

POZOSTAŃMY W KONTAKCIE


Skip Ribbon Commands
Skip to main content
Deutschland Weltweit Search Menu