Nasz strona wykorzystuje pliki cookies w celu personalizacji oferty wysyłanej do klientów oraz analizy zachowania użytkowników, tak aby dostarczać usługi na najwyższym poziomie. Korzystając ze strony wyrażają Państwo zgodę na przetwarzanie danych. Dalsze informacje można znaleźć w polityce prywatności.



APA - uprzednie porozumienia cenowe

PrintMailRate-it

Czym jest uprzednie porozumienie cenowe?


Uprzednie porozumienie cenowe (Advanced Pricing Agreement, APA) jest decyzją administracyjną, w której organ podatkowy uznaje, że cena transferowa w transakcji realizowanej z podmiotem powiązanym została ustalona na warunkach rynkowych.


Uprzednie porozumienia cenowe funkcjonują w polskim prawie od 2006 roku, jednak na początku nie cieszyły się dużym zainteresowaniem podatników. W 2019 roku weszły w życie nowe przepisy dotyczące zawierania APA. Statystyki wskazują na wzrost liczby składanych wniosków o zawarcie uprzedniego porozumienia cenowego. Wynika to z tego, że podatnicy mają większą świadomość korzyści tego rozwiązania.


APA pozwala zaliczyć do podatkowych kosztów uzyskania przychodów całość wydatków poniesionych w ramach realizacji danej transakcji bez względu na limit określony w ustawie o CIT. Dodatkowo zawarcie porozumienia zwalnia z obowiązku sporządzania dokumentacji cen transferowych w zakresie transakcji nim objętych.


12.07.2021

Quick check: APA – sprawdź korzyści »

Do końca grudnia 2021 r. podatnicy mogą wystąpić z wnioskiem o zawarcie uprzedniego porozumienia cenowego (APA) za 2021 rok. Sprawdź na co warto zwrócić uwagę i co możesz zyskać.

17.05.2021

​Formularze w zakresie uprzednich porozumień cenowych APA-P oraz APA-C »

Uprzednie porozumienie cenowe to narzędzie, po które coraz częściej sięgają podatnicy, w celu porozumiewania się z organami podatkowymi w obszarze poprawności stosowanej metody ustalania cen transferowych pomiędzy podmiotami powiązanymi.

5.02.2021

Jedno porozumienie APA obejmie całą działalność podatnika? »

Objęcie uprzednim porozumieniem cenowym (APA) jednej transakcji kontrolowanej wiąże się z uzyskaniem konkretnych korzyści wobec tej transakcji.

APA w perspektywie międzynarodowej »

Przedstawiamy Państwu najważniejsze informacje dotyczące funkcjonowania APA w Niemczech, Hiszpanii, Chinach i Stanach Zjednoczonych.
​17.08.2020

Procedura o wydanie decyzji w sprawie APA w praktyce »

W ramach procedury wydawania decyzji, Ministerstwo Finansów jest otwarte na dyskusje, wyjaśnienia, rozmowy czy spotkania, a także na znalezienie satysfakcjonującego obie strony rozwiązania.

​4.08.2020

Umowa o współdziałanie zamiast APA? »

1 lipca 2020 r. do ordynacji podatkowej wprowadzone zostały przepisy umożliwiające zawieranie umów o współdziałanie.

​8.07.2020

Procedura składania wniosku o APA – krok po kroku »

W artykule przybliżamy przebieg procedury zawarcia APA, specyfikę elementów kompletnego wniosku oraz wysokość kosztów związanych z jego złożeniem.

​27.04.2020

Popularność APA »

Podatnicy zawierający transakcje kontrolowane z podmiotami powiązanymi coraz częściej występują do Szefa Krajowej Administracji Skarbowej z wnioskiem o zawarcie uprzedniego porozumienia cenowego.

9.04.2020

Co zyskuje podatnik dzięki APA? »

Zawarcie uprzedniego porozumienia cenowego (APA) okazuje się w pewnych sytuacjach bardzo korzystne dla podatnika.

Kontakt

Contact Person Picture

Joanna Tomczak

doradca podatkowy

Senior Associate

Wyślij zapytanie

Profil

Contact Person Picture

Dominika Tyczka-Szyda

doradca podatkowy

Partner

Wyślij zapytanie

Profil


​ 
Deutschland Weltweit Search Menu